Změní radnice územní plán Brna?

12.06.2014 09:15

    Vedení města Brna za koalici ČSSD – ODS chce nechat už za týden schválit nepřehledný balík změn územního plánu, který má 10 434 stran a 871 map.

    Opoziční Zelení předložili na tiskové konferenci tři příběhy, které Aktualizaci územního plánu charakterizují, ale které se v nepřehledných magistrátních dokumentech ztrácejí: Za první jde o Nákupní centrum Aupark – plánované vedle autobusového nádraží Zvonařka, které není v souladu se současným územním plánem. Aktualizace územního plánu mu však vychází vstříc. Je jako ušitá na míru developerům nákupních center. Už tak děravá pravidla pro výstavbu hypermarketů ještě více rozvolňuje. Nově má být možné stavět velké obchody téměř všude, dokonce i v plochách zeleně a lesů. Pokud by zastupitelé chtěli, lze se vůči tomu naopak bránit – dle vzoru Rakouska – omezením prodejní plochy nových obchodů. To vede k zahušťování sítě obchodů a k férové šanci místním podnikatelům.

    Za druhé současný územní plán umožňuje mít ve vnitroblocích zeleň a hřiště, přičemž parkování je možné ve vlastních budovách nebo v podzemních garážích. Aktualizace chce tuto ochranu pohody bydlení zrušit a povolit betonování vnitrobloků pro stání aut.
A za třetí změť dílčích změn, ze kterých se Aktualizace skládá, ukrývá desítky drobných úprav legalizujících černé stavby i spekulace s pozemky. Náhle se tak např. mezi Komínem a Žabovřeskami mění zahrádky – které předtím skoupila developerská firma – ve stavební parcely. Pokoutně postavený Bauhaus v Ivanovicích už nebude v rozporu s platným územním plánem, Aktualizace jej potichu legalizuje, protože získané peníze jsou vždy až na prvním místě. V lokalitě Majdalenky se Odbor územního plánování a rozvoje rozhodl za každou cenu prosadit v konkrétní ploše index podlažní plochy 2,2. Takové zvýšení povolené výšky budov odmítá místní radnice (kromě starostky), neschválilo ji ani Zastupitelstvo Města Brna a dokonce je to celé v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (ze 14. listopadu 2013, které vrací hodnotu IPP na 0,6).

    Daniel Borecký, zastupitel města Brna za KSČM, k tomu uvedl: "Také jsem toho názoru, že je téměř vyloučeno, aby někdo (i zastupitel) objevil všechny skryté hrozby, které návrh Aktualizace skrývá. Proto jsem osobně vsadil na rozum zastupitelstev jednotlivých MČ, která měla (jako celek, nikoliv jen starosta) předložit nejen připomínky a odsouhlasit i jejich vypořádání, což jsem také zavčas navrhl učinit náměstku primátora Brna Ladislavu Mackovi. A chtěl jsem, aby byla Komise rozvoje města, složená ze zástupců všech politických stran zastoupených v brněnské samosprávě, postupně seznamována s výsledky projednání připomínek a námětů v jednotllivých městkých částech. Protože se tak nestalo, na jednání Komise 10. června jsem nesouhlasil s doporučením brněnskému zastupitelstvu "dát zelenou" Aktualizací Územního plánu města Brna v současné podobě."

    "Vinou Aktualizace dojde k děsivému zevšeobecnění regulací a začne se spoléhat na jakési „urbanistické prostředky“, tj. jednání úředníků stavebních úřadů v rámci územních řízení a stavebních povolení jednotlivých staveb – tedy dát větší volnost stavebním úřadům. Tím bezpochyby vzniká místo pro případnou korupci. Jak tyto prostředky úřady bohužel chápou, ukázaly např. u brněnského projektu Wilson na náměstí Míru nebo bytovky Neumann, proti kterým se v Masarykově čtvrti zvedl silný odpor," doplnil Michal Závodský z o. s. Masarykova čtvrť.  (vž)