Oslavte Den dětí v nové venkovní expozici VIDA!

Živý obraz, vodní orchestr, bublifuk

28.05.2019 14:55

    Brněnský zábavní vědecký park VIDA! otevře v sobotu 1. června novou venkovní expozici. Bude to nejvýznamnější událost od otevření science centra v roce 2014. Projekt vznikl díky účelové dotaci Jihomoravského kraje ve výši 17,1 milionu korun, připravoval se více než dva roky. Venkovní expozice na ploše 2,5 tisíce čtverečních metrů bude za příznivého počasí otevřena po celé léto až do konce září. Návštěvníkům poskytne nejen zábavu, ale i místo pro odpočinek a relaxaci. Na své si přijdou hlavně děti.

    V úterý 28. května 2019 navštívil zábavní vědecký park VIDA! jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. Ocenil obrovskou práci, která zde byla vykonána. Prohlédl si vodní orchestr, světelný hranol, rotující kola, obří bublifuk i další exponáty. Některé si sám vyzkoušel. Návštěvníkům, kteří sem v létě zavítají, popřál příjemné zážitky.

    „Nyní si u nás užijete exponáty nejen uvnitř, ale i pod širým nebem,“ říká s uspokojením ředitel VIDA! Lukáš Richter. „Návštěvníci si zde mohou hrát, objevovat, ale třeba i odpočívat s výhledem na nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště.“ Do areálu se vstupuje skrz vnitřní expozici. Není zapotřebí kupovat zvláštní vstupenku.

    Podobu venkovní expozice navrhli architekti z brněnského atelieru VIZAGE, zhotovitelem byla společnost Hlavoň CZ. „Chtěli jsme, aby se expozice stala příjemným protipólem k hlučnému prostoru uvnitř. Exponáty jsme vybírali především tak, aby si je mohlo užít víc zájemců najednou, rodina nebo skupina přátel,“ vysvětluje manažer expozice VIDA! Ondřej Hlouša.

    Dočasně, až do konce září, zde bude umístěna hravá výstava H2Orchestra a dva exponáty výtvarníka a sochaře Viléma Friče ze společnosti Artforest – Bublifuk a Živý obraz. Ve „vodním orchestru“ si může současně zahrát až padesát zájemců. Autorem výstavy je německý hudebník a umělec Michael Bradke z MobilesMusikMusea. „Ve VIDA! jsme Bradkeho exponáty měli už před třemi lety. Tehdejší výstava Zvukohraní přilákala spoustu dětí i dospělých. Doufám, že stejný úspěch bude mít i H2Orchestra,“ dodává Ondřej Hlouša.

    Nad expozicí se budou vznášet mýdlové bubliny vyrobené pohyblivou sochou z nerezavějící oceli. Obří bublifuk poháněný sluneční energií používá ekologicky nezávadnou kapalinu od profesionálního bublináře Matěje Kodeše. Další z Fričových objektů má název Živý obraz. Jeho části se otáčejí a mění podle síly a směru větru.

    Exponáty na třech tematických ostrůvcích zaměřených na vodu, pohyb a zvuk budou postupně přibývat. V dalších letech tu vznikne pódium pro představení s pokusy a pravděpodobně i kavárna. Na sobotu 1. června je pro návštěvníky připravena také science show Aqua et Ignis. A protože bude Den dětí, mohou v Divadle vědy zhlédnout zajímavé 3D filmy zdarma. Zábavní vědecký park bude otevřen od 10 do 18 hodin.  (jbo)

 

Pásku slavnostně přestřihli jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter a manažer expozice Ondřej Hlouša. Vpravo manažerka pro marketing a PR Hana Laudátová. (Foto: Jaroslav Bobek)