Židlochovická městská policie, postrach řidičů

11.06.2016 09:05

    Z mnoha míst jsem v poslední době slyšel informaci, že řidičům přišly z Městského úřadu v Židlochovicích výzvy k zaplacení pokuty za překročení rychlosti. Vzhledem k tomu, že Městská policie Židlochovice používá k měření rychlosti vozidel značné množství stacionárních měřičů nejen přímo ve městě, ale i v dalších obcích v regionu, není se čemu divit. Nejnovější z nich byl nainstalován nedávno v Holasicích. Jak uvedla starostka obce Lenka Ungrová, radar byl nainstalován v únoru 2016 z její iniciativy a je umístěn na správném a vhodném místě. Že peníze za pokuty jdou do Židlochovic, je podle ní v pořádku. Městská policie na oplátku Holasicím poskytuje služby, za které si nic neúčtuje. Vše je stanoveno veřejnoprávní smlouvou, která je údajně prověřená a schválená Úřadem Jihomoravského kraje, kterému silnice patří.

    MP Židlochovice navíc svoje služby stále rozšiřuje. Nejnověji se místem jejího dalšího působení staly Rajhradice, Holasice, Popovice, Opatovice a Rajhrad. „Za účelem zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích dle zákona č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, byly navrženy starosty výše uvedených obcí a následně schváleny Policií České republiky úseky, kde budou od 20. 10. 2015 umístěny stacionární měřiče rychlosti vozidel. Jedná se o úseky na pozemních komunikacích v Rajhradě na ul. Masarykova a Stará pošta, v Rajhradicích na ulici Hlavní, v Holasicích na ulici Brněnská. Jde především o místa v blízkosti škol a přechodů pro chodce, a dále i o místa se zvýšeným pohybem občanů,“ napsal vedoucí strážník Městské policie Židlochovice Milan Šebek ve 49. vydání Holasického zpravodaje, které vyšlo na jaře 2016.

    S tvrzením vedoucího strážníka Šebka lze polemizovat. Například v Holasicích radar nehlídá místo u školy, ani místo se zvýšeným pohybem lidí, byť přechod tam je. Jezdím tudy už asi 25 let, ale ještě jsem na něm žádného chodce neviděl. Kousek za přechodem je ale značka povolující rychlost 70 km/h, což většinu řidičů inspiruje k předčasnému šlápnutí na plyn a malér je tu hned.

    Zajímavý je přístup odboru dopravy k řešení přestupku. Protože z fotografie se řidič nedá poznat, obrací se na majitele vozu. Pokud majitel pokutu zaplatí, správní orgán prohlásí případ za vyřešený a odloží ho, přičemž vlastník vozu žádné trestné body nedostane (co se stane s majitelem vozu, který nasbírá bodů na sebrání řidičského průkazu, ale on žádný nemá, takže mu není co sebrat, mi není úplně jasné). Pokud ale bude majitel tvrdit, že řídil někdo jiný, dostane pokutu a trestné body skutečný řidič. Z toho vyplývá, že pokud je majitel současně řidičem a pokutu vždy zaplatí, může si rychlost překračovat, kde chce a jak chce a žádný trestný bod nikdy nedostane. No není to paráda? A pak že se za peníze nedá koupit všechno.

JIŘÍ SMUTNÝ


Holasice – radar před sedmdesátkou.

Hlídané „nebezpečné“ místo v Židlochovicích (příjezd od Hustopečí).


Stejné místo, pohled k městu.