Země vydává válečná svědectví

09.06.2015 19:25

    Výstava „Země vydává válečná svědectví“ připomíná, že i 70 let po konci války se v okolí Brna nacházejí kosterní pozůstatky vojáků, kteří zahynuli v závěru 2. světové války. Nejen těch německých, kterým nebyla do roku 1990 věnována větší pozornost, ale i sovětských a rumunských. Historické oddělení Moravského zemského muzea se zabývá vyhledáváním sestřelených nebo havarovaných letadel a ostatků padlých vojáků z období 2. světové války. První velkou akcí, na které se pracovníci MZM podíleli, bylo vyzvednutí trosek sestřelené sovětské stíhačky Lavočkin La -7 v Babicích nad Svitavou v srpnu 1978. Od té doby se uskutečnilo mnoho nálezů nejen v okolí Brna, ale i na území celé Moravy.

    Jediným padlým Američanem na území Brna byl pilot poručík William Kiggins, jehož ostatky spolu s troskami letounu Mustang P-51 B nalezli pracovníci Historického oddělení MZM v Brně-Slatině v roce 2007. Dodnes se po celém území České republiky nachází tisíce neoznačených hrobů vojáků německé branné moci. V květnu 1997 požádali pověřenci Lidového německého spolku péče o válečné hroby o dohledání hrobu německého generálporučíka Hanse Källnera. Tento nositel Rytířského kříže s dubovými ratolestmi a velitel XXIV. tankového sboru byl nejvyšším německým důstojníkem, který zahynul v bojích o Brno.

    V dubnu 2013 byl ohlášen nález ostatků německého tankového esa šikovatele Kurta Knispela. Tento původem rodák z české části Slezska bojoval jako tankista na všech významných frontách a v posledních dnech války zahynul na jižní Moravě.

    Výstavu můžete navštívit ve dnech 10. června 2015 až 3. ledna 2016 v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně.

Text a foto: Petr Michl