Zeman pochválil traktoráře Zetoru

01.12.2017 19:25

    Výrobce traktorů Zetor v Brně-Líšni pochválil včera v jejich výrobním závodě prezident republiky Miloš Zeman a poděkoval jim za práci, které budou mít nyní více. Už proto, že v uplynulých dnech byli mezi třicítkou úspěšných českých firem, které uzavřely v Rusku při tamní návštěvě prezidenta ČR kontrakty na dodávku výrobků za 20,2 miliardy eur. Jen Zetor Tractors získal v Rusku zakázku na výrobu 6 000 českých traktorů dodaných v menších dílech – setech ruské firmě KEMZ, která je smontuje až na místě. A to během čtyř let za 14 miliard korun.

    Prezident republiky v besedě s brněnskými traktoráři v hale montážní logistiky konstatoval, že dostal informaci o tom, že průměrný plat v Zetoru je 31 000 Kč, což je na Brno dost. Když byl ještě ve funkci předsedy vlády, řešil, jestli tehdy krachující Zetor zcela odepsat nebo se ještě někdo najde, kdo jej z úpadku a dluhů vyseká a postaví na nohy. Našel se a nyní s druhým dechem je to úspěšná firma s rozvojovým programem. "Nebýt skutečně odpovědných a schopných vlastníků, pak se samotným programem by se to nikdy nepodařilo. Kolem 80 procent své produkce posílá Zetor do zahraničí. Proto je nezbytné, aby jeho aktivity politici podporovali, nikoliv je nahrazovali," podtrhl M. Zeman. Konstatoval, že na rozdíl od automobilů u traktorů není na trhu konjunktura a v Ruské federaci jsou přitom výhodnější ziskové podmínky, než v EU. A smyslem výroby a obchodu je mít slušný zisk. "Jsem rád, že přesně to se Zetoru podařilo. Když ale otevřete noviny, různí lidé v nich píší, že cesta do Ruska byla neúspěšná. Většinou to píší lidé, kteří o tom nic nevědí. Vážím si toho, že v obtížných obchodních podmínkách, které s novou ruskou zakázkou budou snad trochu lepší, jak vedení podniku Zetor Tractors pečuje o benefity spolupracovníků. Patří mezi ně zkrácená pracovní doba na 7,5 hodiny a týden dovolené navíc. Přeji Zetoru, aby v budoucnosti byl John Deere americkou pobočkou firmy Zetor," zdůraznil prezident republiky ve výrobním areálu.

    V diskusi s pracujícími prezident republiky odpovídal na dotazy: Třeba, že program Průmysl 4.0 znamená zavádění robotizace místo živé práce. Při současném nedostatku kvalifikovaných pracovníků je to pro firmy přínos. Práce pro absolventy VŠ a SŠ technického zaměření bude stále dost.

    K vepřínu v Letech se vyjádřil, že už jako premiér i nyní, stejně: "Oněch 450 milionů Kč za likvidaci vepřína, který je jen z menší části na ploše původního pracovního či koncentračního romského tábora, by se dalo využít lépe jinak. Důstojný památník tam už nyní je. Mám proto námět: Romům, kteří nepatří mezi upocené aktivisty shánějící politickou kariéru, by mohlo vyhovovat, kdyby se oněch 400 milionů korun dalo na výchovu a vzdělání romských dětí. Prospěje to naší společnosti i těmto dětem a jejich rodinám. A vepřín ať si stojí klidně dál," navrhl Zeman.

    V osobním názoru na přijetí eura jako naší měny Zeman souhlasil jen za předpokladu, že Řecko odejde z eurozóny a tím český daňový poplatník nebude platit řecké dluhy. Ty trvale narůstají, protože Řekové odmítají zavést reformy, které by pád do dluhové propasti zarazily. Irové a Portugalci dokázali těmito reformami dostat své země z nejhoršího. Řekové naopak nejsou pro ozdravení své ekonomiky a vracení půjček v duchu slov Járy Cimrmana: Nic vám nedám, sám mám málo – osvětlil prezident ČR.

    Další tazatel se ptal na šance zrušení sankcí proti Rusku, když premiér v demisi B. Sobotka je zásadně pro jejich zachování. Dle Zemana "když pan Sobotka podal demisi, neměl by nic takového říkat!" Na závěr besedy s pracujícími v tovární hale uspořádali organizátoři anketu, kdo je pro předčasné volby v ČR. Pro byl jeden. Při hlasování o nesouhlasu s předčasnými volbami se zvedl les rukou, včetně Zemanovy ruky.

    Odpoledne se setkal Zeman s představiteli a občany města Letovice, kde dekoroval prapor města stuhou prezidenta republiky. Na závěr třídenního pobytu v Jihomoravském kraji navštívil město Boskovice.  (vž)