Halu A1 na brněnském výstavišti zaplavily květiny

Zelený svět 2014

05.09.2014 17:25

    Hala A1 na brněnském výstavišti se v pátek 5. září oblékla do zeleného. Tak se dá obrazně charakterizovat zahájení 15. ročníku mezinárodního odborného zahradnického a floristického veletrhu ZELENÝ SVĚT 2014. Na ploše 850 čtverečních metrů prezentuje své produkty a služby padesát firem, z toho deset zahraničních. Stánky zde mají naši, slovenští, polští a němečtí vystavovatelé.

    Návštěvníci brněnských veletržních akcí jsou zvyklí spíše na strojírenské, stavební, nábytkářské a další prezentace odborných firem. Vyvstala otázka: Proč by výstaviště nemělo poskytnout své prostory také profesionálnímu zahradnickému veletrhu? „Zahrady jsou přece krásným doplňkem a završením staveb,“ říká ředitel Stavebních veletrhů Radim Tichý. „Věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat i v příštích letech.“ Pořadatelé se pochlubili, že pracovníci Veletrhů Brno jim od začátku drží palce a společně doufají v úspěch této odborné přehlídky.

    Zahradnický a floristický veletrh kdysi začínal velice skromně – ukázkami firemních produktů v Agro Brno-Tuřany. Nyní vstupuje do skutečných výstavních prostorů. Jak už bylo řečeno – součinnost s Veletrhy Brno je perfektní. Dlouhodobým partnerem je rovněž Mezinárodní výstava květin a zahradnictví Flóra Bratislava (příští ročník bude od 30. dubna do 3. května 2015). Zelený svět je určen především odborníkům, ale – jak zaznělo na tiskové konferenci – vítá i laické návštěvníky. Řada lidí žádá speciální odborné informace, a právě zde mají příležitost. S prodejem výrobků se zatím neuvažuje.

    V hale A1 si zájemci mohou prohlédnout a získat odborné informace z mnoha oborů zahradnictví a floristiky. Jsou zde okrasné dřeviny, semena, pokojové i venkovní rostliny, bylinky, cibuloviny, ale také trávníkové koberce, hnojiva a zahradnický substrát, nejrůznější potřeby pro dům a zahradu, samozavlažovací nádoby, viděli jsme i meteostanice, živé ploty, stejně jaké nejrůznější odbornou literaturu (noviny, magazíny, publikace či kalendáře). Značný zájem vzbudila broušená dřevní vlákna Lignofibre, impregnovaná proti rozkladu, či super lehký univerzální květinový substrát Compo Sana vhodný pro pokojové, balkonové, terasové i zahradní rostliny. Vzorky zdarma si zájemci odnesli domů.

    „Letošní rok je pro mnohé z nás rozhodujícím milníkem. Zkušenosti z předchozích let nám sice přidaly na moudrosti, ale ubraly na síle, a to nejen ekonomicky,“ posteskla si na tiskové konferenci Kristína Dudová z firmy Vestra tina et veri. „Netušíme, zda i letošní sezona bude negativně ovlivněna počasím, jako v minulých letech. Některé firmy se už rozhodly své působení na trhu ukončit nebo provedly významné personální a strukturální změny.“

Tip roku 2014

    V minulém ročníku Zeleného světa se setkala s velkým ohlasem (v testovací verzi) soutěž „Tip roku“, proto jí letos pořadatelé věnují mimořádnou pozornost. Hodnotí se rostlina nebo jiný výrobek související se zahradnictvím, včetně marketingového nápadu. A nemusejí to být jen žhavé novinky, důležitá je kondice, kvalita a celkový vzhled. Tentokrát se utkaly firmy Pasič z Dolních Životic (inovativní prodejní balení ve 4 packu), Plantago (skalničkové koberce) a Amphora Trade ze Slovenska (zajímavé hliněné nádoby), německý Gramoflor (příměs do substrátů), firma RNDr. Jan Černý z Jaroměře (převislé velkokvěté hybridní petúnie), Terrasan z Prahy (univerzální super lehký květinový substrát Compo Sana) a německá firma Volmary (marketingový koncept barevných hrnků). Zvítězila firma GRAMOFLOR GmbH & Co. KG s příměsí do substrátů Lignofibre®. Tato biologická surovina zlepšuje vlastnosti rašelin a současně snižuje cenu substrátů. Je plně obnovitelná, šetrná k životnímu prostředí a dokáže nahradit až 20 procent těžby rašeliny. Jako komponent do biosubstrátů ji uznává řada zemí Evropské unie.

    Ve floristice na veletrhu dominuje Vánoční inspirace 2014. Návštěvníkům se představil několikanásobný mistr ČR Jaromír Kokeš ze Zahradnického centra Brabec v Modřicích. Své umění zde předvádějí také Ing. Marie Mikanová a Monika Vencelová ze Zahradnictví Petr Mikan v Chrudimi a Zuzana Krčmárová z bratislavského Zahradního centra Kulla SK.

    Asociace zahradnického výstavnictví se rozhodla přejít na dvouletý cyklus pořádání Zeleného světa. Nepřímo ji k tomu navedli někteří vystavovatelé. Doba mezi jednotlivými veletrhy bude příležitostí k tomu, aby zahradnické firmy měly dostatek času k rozhodnutí, jak chtějí do budoucna ovlivňovat trh, a co nám v Brně za dva roky předvedou.

    Zcela na závěr dovolte ještě dvě čísla, která charakterizují, jak máme rádi květiny. Jejich roční produkci v České republice lze vyjádřit částkou 1,9 miliardy korun, přičemž spotřeba na jednoho obyvatele činí 851 korun. Je to dost nebo málo? To posuďte sami.  (jbo)

 

Foto: Václav Žalud