
Sestavují první opravdu nezávislou kandidátku v dějinách města
Zapoj se a změň Brno!
15.04.2014 13:45
Před volbami často vznikají nová politická či zájmová hnutí, která slibují, že zasáhnou do zaběhnutých kolejí a změní praktiky dosavadních poslanců, senátorů či zastupitelů. Nejednou jsme toho byli svědky v nejvyšší politice; častější to ovšem je na komunální úrovni. Lidé nemají zájem o politikaření, chtějí řešit hlavně to, co jim otravuje každodenní život. Zdá se, že v Brně zavane před letošními komunálními volbami velice silný průvan. Určitě se objeví spousta nových tváří, které budou usilovat o podporu široké veřejnosti. Alespoň v to doufá nový spolek A co Brno?, který hodlá sestavit kandidátky pro volby do Zastupitelstva města Brna i všech 29 městských částí.
Petra Vítková byla donedávna zastupitelkou města Brna za TOP 09. Teď už je pouze zastupitelkou. „Hrát si v komunální politice na stranickou příslušnost ničemu nesvědčí. Pokud chci něco prosadit, musím nejprve přesvědčit své spolustraníky. Jenomže ti většinou začnou okamžitě spekulovat, co tím sleduji,“ říká. „Poslední kapkou pro mne byl neprofesionální přístup vedení města při schvalování Amazonu.“
Strategie je naprosto jasná: nahradit dnešní neznámé vlivné politiky známými zodpovědnými lidmi. A ty si Brňané vyberou sami prostřednictvím projektu A co Brno?. Na tiskové konferenci tento týden zazněla spousta zajímavých myšlenek. Teď jde jen o to, jestli se je podaří prosadit. „Komunální politika není o politicích, ale o schopných lidech z našeho sousedství,“ zdůraznila zakladatelka a koordinátorka projektu Martina Procházková. „Jde především o lokální znalost prostředí, odvahu říkat svým sousedům pravdu a být zodpovědný za své činy.“ Spolek A co Brno? bude hledat lidi, kteří za sebou mají úspěšnou profesionální minulost, a jsou ochotni věnovat část svého volného času ve prospěch ostatních. Takoví zastupitelé nebudou sešněrováni stranickou disciplínou, určitě nebudou pochlebovat svým politicky nadřízeným či intrikovat, jak to v politice často vídáme.
Naskýtá se otázka, jak to udělat. Nezávislou kandidátku musí podle volebního zákona podpořit svými podpisy alespoň sedm procent voličů. Pro Brno to představuje téměř 30 tisíc podpisů. „Podpisové archy rozdáváme přátelům a známým, ale i do různých firem. Budou také na 20 až 30 veřejných místech. Podpisem nám občané nedávají svůj hlas, pouze nám umožní vstup do komunálních voleb,“ vysvětluje Petra Vítková. Je to poněkud neobvyklý postup, snadnější by bylo vytvořit novou politickou stranu, které by stačilo pouze tisíc podpisů. Spolek A co Brno? však volí tuto těžší cestu záměrně – kandidátku chce sestavit ze zodpovědných lidí, kteří v politice dosud nepůsobili.
Spolek už vytvořil technickou a informační základnu pro všechny potenciální kandidáty i voliče. Najdete ji v Lidické ulici 28. Lidé sem mohou přijít diskutovat o libovolných tématech, setkají se zde s budoucími zastupiteli, a také je budou přísně hodnotit. Kontaktní místo je otevřeno v pracovních dnech od 10 do 20 hodin. Je vybaveno i dětským koutkem. Přijít může každý, kdo má zájem získat více informací, diskutovat s kandidáty nebo se zapojit do aktivit spolku. Z vybraných kandidátů, kteří získají širokou podporu občanů, pak vznikne kandidátka – první opravdu nezávislá kandidátka v dějinách města Brna, jak zaznělo na tiskové konferenci.
Témata k diskusi pro magistrát i jednotlivé městské části najdou zájemci na nových webových stránkách www.acobrno.cz s napojením na Facebook a LinkedIn. Kandidáti se ke všem otázkám vyjádří, voliči je budou hodnotit a komentovat. Web přináší také přehled aktuálního dění v Brně, profily kandidátů a celou řadu dalších informací. Internetová televize nabídne moderované diskuse mezi kandidáty, jejich medailonky, ale také informace o nejžhavějších brněnských kauzách, například o uvažovaném přesunu hlavního nádraží či logistickém centru internetového obchodu Amazon. Diskutovat se bude o nedostatku míst v mateřských školách, chybějících cyklostezkách a podobně.
Vize je tedy naprosto jasná: Do čela města i jednotlivých městských částí zvolit zodpovědné a kompetentní lidi, kteří budou otevření diskusi, budou usilovat o rozvoj Brna, nikoliv o vlastní prospěch. Spolek A co Brno? věří, že lze změnit zaběhnuté praktiky. Takže o tom společně přemýšlejme, a pokud možno i pomozme. Víte ve svém okolí o někom, kdo by po volbách mohl přispět ke zlepšení stávající situace v krajské metropoli? Promluvte s ním, přiveďte ho do kontaktního centra v Lidické ulici.
Ještě drobná poznámka na závěr. Jeden z kolegů-novinářů se na tiskové konferenci dožadoval odpovědi na otázku, co se stane, pokud se nepodaří získat požadovaných 30 tisíc podpisů. Takovou možnost si ve spolku A co Brno? vůbec nepřipouštějí. Tak jim držme palce! (jbo)