Začal jubilejní 10. ročník ankety Dobrovolní hasiči roku

29.05.2020 16:50

    Přijímáním přihlášek zásahových jednotek a sborů začal dnes dopoledne v Brně jubilejní 10. ročník tradiční soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Svoje zásahy a akce a události za období od 1. července 2019 do letošního 30. června mohou dobrovolní hasiči z celé republiky přihlašovat až do 25. července.

    „Mimořádnost letošního ročníku bude dána nejen jeho kulatým výročím, ale zejména událostmi z uplynulého období, které přineslo řadu mimořádných skutků a aktivit dobrovolných hasičů. Ty se jistě promítnou i do přihlašovaných příběhů sborů a jednotek,“ uvedl dnes prezident pořádajícího spolku Svatý Florián Jiří Bezděk. Dodal, že v uplynulých devíti ročnících soutěžní ankety bylo oceněno 372 zásahových jednotek a hasičských sborů, které získaly finanční odměny ve výši téměř 19 milionů korun a řadu věcných cen pro modernizaci hasičského vybavení. Také letos si finalisté akce díky partnerům ankety mezi sebou rozdělí až 1,75 milionu korun a hodnotné věcné ceny, například radiostanice a motorové pily.

Vlevo: Patronka ankety Ilona Csáková a prezident spolku Sv. Florián Jiří Bezděk ukazují skleněnou přilbu pro vítěze. – Vpravo: Kromě finančních odměn vítězové získají zásahové přilby, radiostanice, motorové pily a další techniku.

    Novinkou 10. ročníku ankety je možnost jednotlivců či kolektivů z řad veřejnosti přihlásit do soutěže jednotku nebo sbor, o které se domnívají, že za svoji činnost v hodnoceném období zaslouží ocenění. Podmínkou je pouze souhlas zástupce jednotky nebo hasičského sboru. Přihlášky a další informace zájemci najdou na webových stránkách ankety www.adhr.cz.

    Porota soutěže v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR genpor. Ing. Drahoslavem Rybou bude ze zaslaných přihlášek vybírat 15 nejprofesionálněji provedených zásahů jednotek obcí a stejný počet příkladných a motivačních akcí hasičských sborů. Tyto jednotky a sbory postoupí do závěrečného hodnocení a o vítězích bude od 18. září hlasovat veřejnost. Pro hodnocení organizátoři ankety stejně jako v minulých letech území republiky rozdělili na pět místních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Finalisté převezmou ceny v listopadu v Brně před kamerami České televize. Vítězové si odvezou také skleněné zásahové přilby z dílen českých sklářů. Patrony ankety jsou i letos zpěvačka Ilona Csáková a herci Ondřej Vetchý a Petr Rychlý.

    K propagaci letošní ankety její organizátoři ze Spolku Svatý Florián v rámci tradiční Roadshow chystají výjezd na 50 různých akcí v republice.

Mezi náročné zásahy na jižní Moravě patřil výjezd dobrovolných hasičů z Drnovic na Vyškovsku k požáru zdejšího kulturního domu.

    Na organizaci ankety se tradičně podílejí i Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) a Česká a Moravská hasičská jednota. Starosta SH ČMS Jan Slámečka při zahájení ankety ocenil, že na stejnou úroveň je postavena zásahová i preventivní činnost dobrovolných hasičů. Ti se v obcích a městech v době koronavirové krize nejen zapojili do dobrovolnických aktivit, ale byli i účinnou zálohou profesionálních hasičů. Přitom jen v Praze muselo 150 profesionálních hasičů do karantény. Na Vysočině hasiče v jednom dni zaměstnalo 104 lesních požárů a k jejich likvidaci vyjíždělo 69 profesionálních a 300 dobrovolných jednotek.

    Rozvolňování mimořádných opatření podle náměstkyně starosty SH ČMS Moniky Němečkové sborům obcí umožní organizovat oblíbené letní tábory mladých hasičů. Oproti loňským 350 táborům by jich letos mělo být o desetinu méně.

    V České republice je nyní téměř osm tisíc sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů, které sdružují přes 360 tisíc členů a jsou v obcích a městech nejpočetnější zájmovou organizací. Ve sborech pracuje 6,5 tisíce zásahových jednotek, na jejichž výjezdech k požárům, dopravním nehodám a dalším událostem se ve svém volnu střídá na 70 tisíc dobrovolných hasičů.

JAROSLAV HAID