Unikátní výstava Digitálium – jedinečný svět videoher

Zábavní vědecký park slaví 5. narozeniny

20.11.2019 18:05

    Velice dobře si na to vzpomínám. Končil listopad 2014, otevírali jsme nové VIDA! science centrum. Pavilon D brněnského výstaviště se změnil v království zábavy a vědy. Něco podobného jsme v Brně dosud neměli. Na tiskové konferenci tenkrát zaznělo množství úvah o tom, komu a čemu by měl zábavní vědecký park sloužit, co jeho provozovatelé plánují, kam chtějí nasměrovat své úsilí. Jen málokdo si ale dokázal představit, jak bude VIDA! vypadat za pět let

    Očekávalo se, že do zábavního vědeckého parku se v prvních pěti letech přijde podívat kolem 800 tisíc lidí. Jejich počet se však už teď blíží k 1,3 milionu. „Jako kdyby sem přišlo celé Brno třikrát,“ poznamenal ředitel Lukáš Richter. „Pořídili jsme si exponáty, s nimiž můžeme jezdit mimo Brno, otevřeli jsme a postupně budeme doplňovat venkovní expozici, vybudujeme kavárnu, počítáme s úpravami parkoviště, uskutečnili jsme tisíce představení s pokusy, stovky programů pro rodiny a desítky dočasných výstav, v Divadle vědy promítáme zajímavé 3D filmy…“ Koneckonců – o mnoha počinech VIDA! science centra jsme pravidelně informovali i v BrnoŽurnálu.

    Zábavní vědecký park slaví páté narozeniny. Snad jen několik základních informací z tiskové konference. Na víkend 30. listopadu a 1. prosince, vždy od 10 do 18 hodin, je připraven speciální program pro rodiny s dětmi. „Aktivity narozeninového víkendu jsme zaměřili na spojení vědy a umění. Pro malé děti chystáme hravé dílničky s vědeckým tvořením. Vyrobí si například duhový papír, pestrobarevnou záložku nebo barevný kotouč,“ informuje koordinátorka oslav Monika Hojdanová. „V Bastlírně proniknou kutilové do počátků fotografování a v zatemnělém sále proměníme energii návštěvníků za pomoci barevných světel a pohybových čidel ve světelné umění. Na zajímavém workshopu rozehrajeme květiny,“ dodává a vzápětí novinářům předvede i několik ukázek. Během narozeninového víkendu uvede VIDA! v Divadle vědy zcela mimořádné představení s nejzdařilejšími pokusy z uplynulých pěti let – experimenty se světélkováním, zvukem, odstředivou silou, tekutým dusíkem, ohněm či suchým ledem. Je připraven veselý fotokoutek a vědomostní VIDA! kvíz.

    Dospělí jsou v pátek 29. listopadu od 19 do 24 hodin zváni na VIDA! After Dark (letos už pošesté). Na své si přijdou milovníci koktejlů, vína, kávy i dalších nápojů. „Přijďte se přesvědčit, že za každým drinkem se skrývá opravdová věda. Těšte se na zajímavé ochutnávky, pokusy s alkoholem, fotokoutek, vědu ve víně, barmany ze společnosti Úplně všude i živou kapelu DIZZY,“ láká hlavní organizátorka Aneta Lokajová.

Autoři výstavy Digitálium – Vladimír Kudělka a Vojtěch Vaněk.

    Jeden bonbonek jsme si ponechali na závěr. Ředitel Lukáš Richter a manažer Ondřej Hlouša pozvali novináře na novou unikátní výstavu Digitálium umístěnou na galerii zábavního vědeckého parku. Je to něco na pomezí uměleckého díla a počítačové hry, jedinečný svět videoher, pět různých digitálních světů…

    Vstoupíte dovnitř a před vámi se otevře přibližně třicet metrů dlouhý interaktivní prostor s pěti projekcemi 3D modelů lidských hlav. Každá z nich je vysoká téměř tři metry. „Nechte se oslnit hrou světla a tmy, užijte si proměnlivost linií i barev. Podobu těchto světů máte ve svých rukou,“ vybízí nás jeden z autorů výstavy Vladimír Kudělka. „Stačí pohybovat rukama a projekce před vámi se mění.“„Jste poutníkem, který vše ovládá bez jediného dotyku. Digitálium je temné, a přesto plné světla. Každá vaše výprava je neopakovatelná,“ dodává Vojtěch Vaněk, druhý autor výstavy.

Foto na této stránce: Jaroslav Bobek

    Oba tvůrci, bývalí spolužáci z Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, jsou kapacitami na české scéně herních výtvarníků. Vladimír Kudělka získal za hru Rememoried titul Česká hra roku 2015 v kategorii Umělecký přínos české herní tvorbě. O rok později si stejnou cenu v kategorii Nejlepší vizuální stránka odnesl i Vojtěch Vaněk za hru Dark Train.

    Interaktivní výstava Digitálium bude ve VIDA! science centru přístupná až do 30. června 2020.

    Na tiskové konferenci u příležitosti slavnostního otevření VIDA! science centra vyjádřil tehdejší náměstek jihomoravského hejtmana přesvědčení, že zábavní vědecký park významně přispěje k pozitivnímu vnímání vědy u široké veřejnosti. Jestliže dnes rekapitulujeme uplynulé pětileté období, musíme souhlasit. Jihomoravský kraj se profiluje jako jednička mezi regiony České republiky v podpoře vědy, výzkumu a inovací. Zábavní vědecký park k tomu výrazně přispívá. „Už pět let přináší interaktivní formou poznání a zábavu a daří se tak velmi atraktivně popularizovat a podporovat vědu napříč všemi věkovými kategoriemi,“ dodává s uspokojením hejtman Bohumil Šimek. „Park přispívá k nenásilnému a pozitivnímu vnímání vědy, což koresponduje s orientací Jihomoravského kraje na oblast vědy, výzkumu a inovací. Měl jsem možnost opakovaně si na vlastní kůži vyzkoušet pestrou nabídku VIDA! science centra a opravdu to stojí za to. Zábava pro celou rodinu, kdo ještě nenavštívil, vřele doporučuji.“

    Pokud jste tu dosud nebyli, přijďte se taky podívat. A nezapomeňte na důležitou zásadu, kterou zde už rovných pět uplatňují: Dotýkat se exponátů je více než doporučeno! Objevujte tu nejen očima, ale všemi smysly.  (jbo)

֎֎֎


Pohled do historie (napsali jsme před 5 lety):

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/vida-science-centrum-vita-prvni-navstevniky