Blíží se období prázdnin a dovolených

Za krásami, kulturou a poznáním do Brna

20.05.2014 12:25

    Léto se už konečně hlásí o slovo. Zanedlouho začne období prázdnin a dovolených, pomalu se rozbíhá turistická sezona 2014. Je na ni připraveno i Turistické informační centrum města Brna. Jako každoročně, připravilo i letos spoustu tradičních a osvědčených nabídek. A také některé novinky. Domácí i zahraniční turisté se mají na co těšit…

    „Chceme, aby návštěvníci, ale i rezidenti Brna vnímali město jako živý útvar, v němž nezastupitelnou roli hraje jeho historie, stejně jako současnost a kultura, která vytváří mnohdy neopakovatelnou atmosféru v celoevropském kontextu,“ říká ředitelka TIC města Brna Petra Kačírková. S jejími slovy lze jen souhlasit. Jihomoravská metropole, jakožto atraktivní místo pro návštěvníky ze všech končin světa, si skutečně zaslouží, aby byla trvale zaznamenána v mapách významných turistických cílů.

GOtoBRNO

    Počátkem dubna, v souvislosti se zahájením letošní letní sezony, spustilo Turistické informační centrum nový informační portál GOtoBRNO. Hned jeho v úvodu čteme: „Vítejte v Brně – ve městě L. Janáčka, G. J. Mendela. Ve městě, kde se historie potkává s přítomností a hledí do budoucnosti. Ve městě galerií, muzeí a divadel, kaváren, klubů, malých i velkých festivalů. Přesvědčte se, že Brno je místem živým a tvůrčím, moravskou metropolí s lidským rozměrem, ve které stojí za to studovat, pracovat, bydlet anebo se jen tak procházet.“ Portál bude mít osm jazykových mutací. Už zanedlouho se na něm objeví angličtina, postupně budou následovat němčina, francouzština, italština, ruština, španělština, polština a japonština. Svým rozsahem i nabídkou je tento projekt ojedinělý, koneckonců – můžete se o tom přesvědčit sami na adrese www.gotobrno.cz. V polovině května byly vizuálně upraveny i nové stránky TIC města Brna s informacemi o turistických a kulturně vzdělávacích aktivitách a službách.

Informační centra

    V létě bude na Brněnské přehradě otevřeno nové informační centrum, které návštěvníkům nabídne nejen přehled o dění v krajském městě, ale i nejrůznější náměty na turistické výlety. Novinkou je tzv. box nápadů, do něhož mohou lidé vkládat tipy na osvědčené výlety a trasy. Nejatraktivnější podněty budou každý čtvrtek slosovány. Vítězové získají vstupenky do RWE letního kina na Riviéře a možnost prohlédnout si Brno z ochozu Staré radnice. I nadále jsou v plném provozu informační centra v Radnické ulici 8 a na Špilberku.

Brněnské podzemí

    Labyrint pod Zelným trhem je i přes probíhající rozsáhlé opravy povrchu náměstí plně přístupný veřejnosti. Novinkou letošního léta budou noční toulky podzemím s hraběnkou Amálií z Bubna a Litic, která návštěvníkům „zamotá hlavu“ ve spleti chodeb a zákoutí, kam se za běžných denních prohlídek nedostanou. Kostnice pod kostelem sv. Jakuba nabízí unikátní možnost zhlédnout rekonstruovaná víka z jedinečného souboru 24 barokních malovaných rakví, které byly nalezeny při úpravě tohoto osária. Zbytek unikátně restaurovaných exponátů bude v průběhu letních měsíců vystaven v hlavním klenutém prostoru Mincmistrovského sklepa. A snad ještě jedna poznámka – počátkem května byla vyhlášena soutěž pro školní skupiny s názvem „O poklad mincmistra Bruna“ (psali jsme o ní ZDE).

Prázdninové procházky

    Každou středu dopoledne se návštěvníci Brna mohou těšit na procházky historickým centrem. Trasa, v jejímž průběhu uslyší i nejednu ze známých brněnských pověstí, povede kolem nejvýznamnějších brněnských památek. Sobotní podvečery budou patřit novému okruhu s názvem Otisky brněnské historie. Účastníci těchto procházek se dozvědí, proč jsou na arkýřích Kleinova paláce hutníci, kde je na náměstí Svobody balkon s královskými erby, proč je fasáda na bývalém hotelu Evropa tak odlišná a další zajímavosti. V rámci Dne Brna se uskuteční i několik speciálních procházek na téma obrany města v roce 1645 a na úterý 26. srpna je naplánována procházka zaměřená na hrdinné osobnosti onoho slavného roku 1645. Návštěvníci se dostanou i do krypty jezuitského kostela, kde spočívají ostatky P. Martina Středy, od jehož smrti letos uplyne 365 let. Nová je i trasa Po stopách Leoše Janáčka. A pak je tu ještě jedna specialita – procházky, jejichž účastníci navštíví během 3,5 hodiny sedm originálních míst: útulné kavárny, stylová bistra či unikátní restaurace, kde ochutnají oblíbené místní speciality.

Letní výlety a prohlídky chrámů

    V létě by si návštěvníci Brna neměli nechat ujít ani jízdy výletního autobusu, který bude v letošní turistické sezoně projíždět zcela novou výletní trasou po nejpoutavějších vilách moderny. Součástí okruhu bude nejen všeobecně známá funkcionalistická vila Tugendhat, ale i nově opravená Jurkovičova vila či vládní vila Stiassni. Novinkou na trase je i forma tzv. step on/step off, díky níž si každý návštěvník zvolí své osobité tempo. Výletní autobus je bezbariérový. Pro nadcházející letní sezonu přichystalo TIC města Brna rovněž jednodenní výlety do blízkých měst – Mikulova (22. 6.), Třebíče (6. 7.), Znojma (10. 8.) a Olomouce (14. 9.).

    Od června do září si mohou návštěvníci historické části Brna prohlédnout spolu s průvodci také čtyři nejvýraznější brněnské chrámy – katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově, děkanský kostel sv. Jakuba, baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a minoritský komplex s kostelem sv. Janů a Loretou. Prohlídky jsou díky finanční dotaci statutárního města Brna už tradičně zdarma.

    Brno opět přivítá tisíce návštěvníků ze všech končin světa. Zmínili jsme se jen o několika aktivitách Turistického informačního centra. Samostatnou pozornost by si určitě zasloužila i letní kulturní nabídka. Jen namátkou – Brněnské kulturní léto, F-scéna, RWE letní kino na Riviéře (bude v provozu od 27. června do 31. srpna), Letní shakespearovské slavnosti (od 21. července do 10. srpna), festival Divadelní svět Brno 2014 nebo už zmíněný Den Brna. O všech kulturních aktivitách budeme podrobně informovat. Vítejte v Brně!  (jbo)