Výstava „Život ve stínu šibenice“

7. 5 – 26. 6. Křížová chodba Nové radnice Brno

02.05.2015 12:35

    Výstava, kterou připravilo brněnské Muzeum exilu v rámci vzpomínkových akcí k sedmdesátému výročí konce 2. světové války, připomene nejen oběti a bojovníky proti nacismu. Je tragédií naší novodobé historie, že mnozí z vlastenců, kteří bojovali se zbraní v ruce proti německým okupantům, se zanedlouho v očích nového režimu stali nepřáteli. Mnozí byli nuceni opustit vlast a odejít do exilu, další končili ve vězeních a lágrech, ale i na popravišti.

    Výstava rozsahem, obsahem i spoluprací s řadou institucí bude patřit z akcí k výročí konce války k nejvýznamnějším. V Křížové chodbě bude přes sto výstavních panelů s dokumenty a dalšími exponáty, připravena je reprezentativní publikace. V řadě vitrín spatří návštěvník uniformy bojovníků proti nacismu, později postižených i v období komunismu.

    Zaujmou např. osudy tří významných generálů. – Francouz Julien Filipo pomáhal českým vlastencům za války i poté. Vydával francouzské pasy, které zachránily řadu z nich před vězněním. K Československu měl těsný vztah, přišel sem po vzniku republiky, našel zde i manželku. Pro StB byl ovšem nežádoucí a nebezpečný, svou druhou vlast musel opustit. Jaroslav Plass byl za války československým vojenským přidělencem v Londýně, kde také spravoval vojenské archivy exilové vlády. V únoru 1948 s celou ambasádou demonstrativně opustil funkci a odmítl dokumenty vydat. Zachránil údaje o zpravodajské síti naší rozvědky v zahraničí. Třetím ze vzpomenutých generálů, o kterých dnešek moc neví, je Jan Kratochvíl, první velitel Československého armádního sboru v SSSR. V této funkci byl nahrazen Ludvíkem Svobodou, který ho jako ministr obrany v roce 1947 vyřadil z armády. Výstava neopomíjí Rusíny, kteří byli významnou složkou východní armády, měli naši republiku i za svou, mnozí za ni položili životy. Podkarpatskou Rus vzal generalissimus Stalin, zatímco sovětští vojáci za cenu mnoha padlých nás osvobozovali od nacistů.

    Výstava se koná pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana a ministra kultury Daniela Hermana.

    Vernisáži vlastní výstavy v Křížové chodbě (17 hod.) hodinu předtím předchází úvodní část celé akce – tryzna za bojovníky a oběti odboje v chrámu sv. Michala za účasti řady významných představitelů. Celý projekt zahájí primátor města Brna a hejtman Jihomoravského kraje.

    O významu výstavy svědčí i to, že v prosinci přesídlí na Pražský hrad.  (št)

 

Bližší informace na www.muzeumexil.cz

 

Foto: Archiv Muzeum exilu