Výstava o evropském šermu ve vile Stiassni

22.02.2017 12:00

    Celý březen bude ve vile Stiassni v Brně probíhat mimořádná tematická výstava, věnovaná historii evropského šermu v období novověku. Výstava má název „En garde aneb Do střehu!“

    Umění šermu bylo i na počátku 20. století považováno za zábavu vyšší společnosti a také Sussane, dcera majitelů vily Stiassni, byla vášnivou šermířkou. Výstava je proto umístěna právě v jejím apartmá. Milovníci historie a šermu uvidí unikátní sbírku zbraní, shromážděnou za tímto účelem především ze zámku Lysice a hradu Bítov. Dozvědí se, jaké šermířské školy dominovaly evropskému šermu a jak došlo během času k proměnám šermířských zbraní. Průvodci jim mimo jiné prozradí, co byly ordálie a komu se říkalo fechtýř.

    Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 3. března od 18.30 hodin. Zahájí ji autor odborných textů, profesionální šermířský mistr Jaroslav Vaculík.

    Návštěvníci, kteří vilu navštíví v sobotu 4. března, se navíc mohou těšit na speciální šermířské exhibice, které budou součástí sobotních prohlídek (ve 13, 14, 15 a 16 hodin). Na tyto prohlídky je doporučena včasná rezervace.

    Vila Stiassni v Brně má otevřeno vždy od pátku do neděle, a to od 10 do 16 hodin.  (vr)