Výstava o běhání lužáneckým parkem

29.09.2014 20:15

    V pondělí 29. září byla v Křišťálovém sále na Staré radnici v Brně slavnostně otevřena výstava Běh Lužánkami 1946–2015, dokumentující sedmdesátiletou historii tradičního brněnského běhu. Pořadatelé tiskové konference byli překvapeni zcela zaplněným Freskovým sálem, přestože právě zahajoval strojírenský veletrh a většina novinářů byla právě tam. Vysvětlení ale bylo prosté. Tiskovky a současně zahájení výstavy se totiž zúčastnili bývalí brněnští atleti a atletičtí trenéři včetně několika účastníků i vítězů slavného běhu. Přišli i někteří pracovníci odboru školství z brněnského magistrátu. A tak přestože novinářů byla jen hrstka, byl sál zcela zaplněn.

    O výstavě a historii běhu promluvil jeho ředitel a předseda atletického oddílu AC Track and Field Brno Ing. Karel Walter. Připomněl, že první ročník se uskutečnil 17. března 1946 a vyhrál ho Tomáš Šalé. Od té doby se totéž podařilo dalším čtyřiceti atletům. Výstava nabízí mnohé zajímavé artefakty, jako fotografie, informační leták z prvního ročníku, videodokument z roku 1973, diplomy, kroniku atletického klubu, soupis všech vítězů, vzácné tretry z roku 1960 nebo dobové novinové články z Rovnosti, Brněnského večerníku a Československého sportu. Historické dokumenty jsou doplněny moderními fotografiemi Radka Míči, dvorního fotografa posledních ročníků.

    Výstava bude pro veřejnost otevřena od 1. října do 15. listopadu 2014 vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin. Vstupné se nevybírá.  (jis)

 

Foto: Jiří Smutný