Výstava fotografií National Geographic

15.09.2018 15:55

    V říjnu 1888 začala americká společnost National Geographic Society vydávat populárně-naučný měsíčník National Geographic Magazine. Tenkrát vyšlo prvních 200 exemplářů, současný náklad činí více než 8,5 milionu výtisků. Od září 2002 vychází také česká mutace National Geographic Česko, druhá nejstarší ze slovanských jazyků. Vydává ji společnost Astrosat Media.

    Česká redakce časopisu pravidelně pořádá výstavy toho nejlepšího ze svých pokladů – špičkových obrázků přírody. Ukázky unikátních velkoformátových fotografií jsou v těchto dnech k vidění ve výstavních prostorách brněnské zoologické zahrady v Radnické ulici 6. Svět divoké přírody představují tak, jak ho vidí přední fotografové National Geographic Chris Johns, Robert B. Haas, Michael Nichols, Bill Curtsinger a další. Některé fotografie jsou instalovány netradičně – vodorovně. Návštěvníkům tak umožňují vychutnat si snímky z pohledu autora, tedy seshora.

    Jedním z hlavních autorů výstavy je přední fotograf a současně i finančník a mecenáš Robert B. Haas. Absolvoval prestižní univerzity Yale a Harvard s doktorátem práv a několikanásobnou profesurou, ovládá a řídí silnou finanční a investiční skupinu, sponzoruje kulturní a charitativní akce. Ve volném čase fotografuje divokou přírodu z ptačí perspektivy, zavěšen za popruhy v roztřesené cessně nebo vrtulníku. O své fotografické práci říká: „Velkou ironií fotografování je, že na výsledném snímku objevíme něco, co jsme při pohledu pouhým okem neviděli. Objektiv zachytí i to, co nám může být důvěrně známé svým obsahem, avšak zcela neznámé z hlediska perspektivy.“

    Fotografie National Geographic si mohou návštěvníci prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé činí 50 korun, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 20 korun, rodiny zaplatí 120 korun.  (jbo)

 

Foto z výstavy: Jaroslav Bobek