VUT otevřelo Muzeum osobních počítačů

18.06.2014 15:15

    Muzeum výpočetní techniky, hlavně osobních počítačů a jejich vybavení z 80. let minulého století, otevřela veřejnosti ve svém kampusu v Božetěchově ulici v Králově Poli Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

    Základ expozice vznikl před dvěma lety převážně pro vzdělávání studentů a pedagogů. Nyní slouží i veřejnosti. Přístupná je zájemcům zdarma každou všední středu od 13 do 17 hodin s přístupem z hlavního nádvoří královopolského kartuziánského kláštera, který tvoří jádro kampusu fakulty.

    Muzejní sbírka ukazuje osobní počítače, které vznikly v Československu, nebo naši výpočetní techniku výrazně ovlivnily, technologie a média používaná jako počítačová paměť. Jde o asi 50 převážně osobních počítačů, třicítku dobových periferních zařízení a 60 drobných exponátů. V expozici je k vidění i torzo hodinového stroje, pocházejícího z hodinové věže kartuziánského kláštera. Nejstarší exponát je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač, vyrobený v roce 1991 v tehdejší ČSFR. Sbírku osobních počítačů, vyrobených na našem území do roku 1990, lze považovat za téměř kompletní. Návštěvník vidí jejich technologický, ergonomický i designový vývoj.
Expozice počítačových pamětí ukazuje vývoj technologie od pamětí prvních počítačů, které se u nás vyráběly koncem 50. let, do současnosti. Sbírky jsou částečně majetkem fakulty, některé exponáty zapůjčili soukromí sběratelé a pracovníci fakulty. Lidé mohou obohatit sbírky VUT svými počítači – slovy pracovníků muzea "starými krámy z půdy, které ještě lidé nevyhodili do odpadu."

    FIT VUT připravuje i další expozice, prezentovat chce například předchůdce osobních počítačů – sálové počítače a minipočítače.  (vž)

 

Foto: Václav Žalud