Brněnské výstaviště opět ožije veletržním ruchem

Vše pro stavbu, nábytek a zahradu

20.04.2015 16:55

    Závěr tohoto týdne bude na brněnském výstavišti opět ve znamení veletrhů. Ve dnech 22. až 25. dubna se zde uskuteční hned několik výstavních akcí: Stavební veletrh IBF, Veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX a Veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. V pátek 24. dubna bude zahájen také Veletrh PTÁČEK zaměřený na obory topení – plyn – voda – sanita – inženýrské sítě.

    Návštěvníci stavebních veletrhů budou mít jedinečnou možnost objevit různé alternativy řešení svých plánů na stavbu či rekonstrukci domu, získají ucelený přehled o inovačních trendech v jednotlivých oborech stavebnictví. A co je důležité – vše budou moci konzultovat s renomovanými odborníky v nezávislých poradenských centrech, která budou na brněnském výstavišti fungovat zcela zdarma.

    Ve stavebnictví došlo v minulých letech k výraznému snížení dynamiky, z tohoto oboru doslova „zmizelo“ téměř 230 firem, o práci přišlo zhruba 30 tisíc zaměstnanců. V poslední době lze přece jen pozorovat jakési oživení. Loni došlo k nárůstu stavební výroby o 2,3 procenta, další zvýšení můžeme očekávat i letos. Ve srovnání s rokem 2008 je však stavební produkce stále ještě o více než 22 procent nižší.

    Za uplynulých pět let se poněkud zmenšil i počet vystavovatelů na stavebních veletrzích. Letošní bilance je už mnohem příznivější, počet vystavovatelů se zvýšil o 10 procent – do Brna přijedou z 20 zemí, celkem se jich přihlásilo 769.

    Na tiskové konferenci zazněla otázka: Proč by lidé měli navštívit právě stavební veletrhy? Odpověď už jsme vlastně naznačili. Mohou se zde setkat s přímými výrobci a získat odborné poradenství takříkajíc z první ruky. To je i důvod, proč jsme pro tento článek zvolili titulek „Vše pro stavbu, nábytek a zahradu“. Říká se „dobrá rada nad zlato“. Návštěvníkům stavebních veletrhů budou k dispozici odborníci poskytující informace z oborů voda, topení, plyn, instalace či osvětlení.

    Debata byla také o dřevostavbách. Snad opět neuškodí několik údajů. Zatímco v roce 1999 bylo v České republice uvedeno do provozu 92 dřevostaveb, loni jich bylo už 1 246. Z celkového množství všech rodinných domů to představuje 9,23 procenta. Jinak řečeno – zájem o dřevostavby neustále stoupá. Není bez zajímavosti, že 24. duben byl ve všech evropských zemích prohlášen za Den dřevostaveb 2015. Návštěvníci stavebních veletrhů mohou v tento den od 10 do 18 hodin navštívit zdarma expozici v Národním stavebním centru Eden 3000 v těsném sousedství výstaviště.

    Je zcela logické, že stavební veletrhy se budou věnovat i programu Nová zelená úsporám, stejně jako Operačnímu programu Životní prostředí 2014–2020. V plánu veletržních akcí je i několik odborných seminářů a konferencí. Řeč bude o obnově historických a církevních staveb, nebudou chybět ukázky různých druhů zahrad a terénních úprav, odborníci poradí, jak si vybrat správnou „žárovku“. Mimochodem – na výstavišti budou vytvořeny vzorové místnosti, osvětlené různými druhy svítidel. „Lidé od fochu“ zde budou doporučovat, jaký typ osvětlení je pro různé místnosti nejvhodnější. Dodejme jen, že tento projekt je první svého druhu ve střední a východní Evropě.

    Návštěvníci veletrhu MOBITEX se seznámí se špičkovou audiovizuální technikou, která se postupně stává nezbytnou součástí našich domovů. Mohou si vybrat z pestré nabídky kvalitního a zdravotně nezávadného nábytku. Součástí doprovodného programu budou výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek (židle z poválečného období) a Český nábytek 2005–2015 – mezi tradicí a inovací (cílem je ukázat, že naši výrobci se mohou úspěšně prosadit i ve světě). Nesmíme opomenout ani poradenství bytových architektů. Do soutěže Grand Prix MOBITEX poslala své práce více než stovka studentů ze sedmi středních a vysokých škol. A snad ještě jedna zajímavost. Firma JASYKO, s. r. o., na výstavišti představí legendární reprosoustavy B&W Nautilus v ceně několika milionů korun. Kdo si takovou sestavu koupí, dostane jako milý dárek osobní automobil.

    Námětů je tedy víc než dost. Pavilony P a F otevřou své brány ve středu 22. dubna v 10 hodin, Veletrh PTÁČEK bude přístupný v pavilonu V od pátku 24. dubna. Tradiční veletrhy Urbis Technologie, Urbis Invest a EnviBrno se letos na jaře neuskuteční, byly přesunuty k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu a k Veletrhu TechAgro.  (jbo)

 

Foto z tiskové konference: Petr Michl