Hlavní téma letošního stavebního veletrhu:

Vnitřní prostředí budov a tepelný komfort

25.02.2020 08:05

    Stavebnictví patří k oborům, které se dotýkají každého z nás. Stále něco budujeme, zdokonalujeme či opravujeme. Často při tom i výrazně ovlivňujeme životní prostředí. Významnou příležitostí, jak se poučit a zdokonalit, bývá každoroční stavební veletrh – přehlídka dodavatelů pro stavebnictví, zařízení interiérů i úpravu exteriérů budov na brněnském výstavišti. Letos otevře své brány ve dnech 26.–29. února v pavilonu V. A společně s ním i veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. Poprvé se uskuteční i Festival architektury – projekt věnovaný výstavbě šetrné k životnímu prostředí a možnostem adaptace měst na klimatickou změnu.

    Návštěvníky stavebního veletrhu čekají produktové novinky, trendy v technologiích i nejrůznější praktické ukázky. Mohou kontaktovat přední výrobce oboru, realizátory staveb i řemeslníky. Přítomni budou zástupci oborových sdružení a nezávislých organizací. Bezplatně poradí s výběrem či řešením různých problémů. K dispozici bude i Stavební poradenské centrum České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) poskytnou kompletní informace o dotačních titulech Nová zelená úsporám a Dešťovka.

    Stavební veletrh navazuje na loňské úspěšné téma zdravého bydlení. Bude se věnovat hlavně vnitřnímu prostředí budov a tepelnému komfortu. Rozhodující je kvalita života – zdraví, pohodlí, odpočinek a relaxace, ale i produktivita, energetická náročnost či hodnota nemovitostí.

    „Spousta inspirace čeká návštěvníky Festivalu architektury,“ uvedl na tiskové konferenci manažer Martin Videczký. „Je to novinka. Zájemci uvidí, jak účinně realizovat zelenou infrastrukturu na veřejných budovách i soukromých stavbách. Snažíme se tím posílit odbornou náplň festivalu. Můžete se těšit na zajímavé přednášky, diskuse a workshopy. První dva dny je program určen odborníkům a zástupcům veřejné sféry, v pátek a v sobotu bude festival volně přístupný všem návštěvníkům veletrhu.“

    Každá šestá novostavba rodinného domu u nás je ze dřeva. Stavebníci oceňují hlavně rychlost výstavby, příznivý poměr ceny a kvality, nízké náklady na vytápění a použití ekologických materiálů. Dřevostavbám se bude věnovat veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. „Lidem pomáháme orientovat se v rámci trhu a vybrat si nejspolehlivějšího dodavatele,“ poznamenala ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová. „V našem poradenském centru dřevostaveb získáte cenné nezávislé rady ohledně přípravy i průběhu výstavby domu.“

    Do pavilonu F se můžete vypravit za krásným nábytkem. Je určen nejen pro domácnosti, ale i pro zahrady a kanceláře, chybět nebudou ani svítidla či dekorace. Zajímavostí bude projekt ukázkového interiéru ve stylu džungle, připravený designérkou Ivou Bastlovou. I na veletrhu MOBITEX bude k dispozici bezplatné odborné poradenství. O radu s výběrem nábytku mohou návštěvníci požádat specialisty z Klastru českých nábytkářů nebo Cechu čalouníků a dekoratérů.

    Český statistický úřad dosud nezveřejnil hospodářské výsledky pro nábytkářský průmysl za rok 2019. Podle kvalifikovaného odhadu předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucie Haraslínové lze předpokládat, že to byl úspěšný rok. Produkce opět meziročně narostla, tempo růstu se však pomalu zvolňuje. Největší část českého vývozu tvoří jednotlivé části nábytku, kovové součásti, lékařský nábytek a sedačky.

    Kurátorka Dagmar Koudelková nás pozvala na soutěžní přehlídku, v níž budou studenti prezentovat návrhy z oblasti nábytku a bytových doplňků – hotové výrobky, prototypy nebo modely. „Grand Prix Mobitex je pro studenty středních i vysokých škol dobrou příležitostí k představení nejnovějších návrhů,“ sdělila novinářům. „Úroveň této studentské přehlídky bývá tradičně vysoká. Některé práce plně odpovídají zaměření na experiment v nábytku a bytových doplňcích, jiné jsou naopak tradičnější, ukazují řemeslnou dovednost nebo reprezentují spolupráci s firmami.“ O účast projevilo zájem 85 autorů z devíti vystavujících škol. V pavilonu F bude instalována i doprovodná výstava s názvem „Jaroslav Šimek – nábytek a interiérová tvorba“.

    Na výstavišti každoročně obdivujeme rovněž práci nejlepších mladých kominíků, pokrývačů, klempířů, tesařů, čalouníků, instalatérů a elektromechaniků. Letošní boj o mistrovské tituly se uskuteční v pavilonu A2. Učni poměří své odborné dovednosti a představí kvalitu výuky řemesel. Snad to přiláká i další zájemce o tyto tolik chybějící profese. Ve středu se v pavilonu F uskuteční i Mistrovství ČR v oboru truhlář.

    V době konání stavebního veletrhu bude brněnské výstaviště otevřeno od 9 do 18 hodin, v sobotu do 17 hodin. Do areálu lze vstoupit hlavní bránou, přes pavilon E, po lávce od tramvajové zastávky G2 nebo mobilním vstupem u pavilonu F. Vstupenka v on-line předprodeji stojí 100 korun.  (jbo)