Navazují na tradici a řemeslnou zručnost svých předchůdců

Veletrhy STYL a KABO otevírají své brány

19.02.2016 12:10

    STYL a KABO jsou jediné mezinárodní kontraktační veletrhy módy, obuvi a koženého zboží na území České republiky a Slovenska. Obdobné veletržní akce pro obchodníky, nákupčí, majitele obchodů a ostatní spolupracující profese pořádají pouze Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Francie, Itálie a Španělsko. Letošní veletrhy začínají na brněnském výstavišti v sobotu 20. února v 9 hodin a potrvají do pondělí do 16 hodin. V pavilonech P (STYL) a F (KABO) se bude prezentovat 632 značek, nejvíce z Polska, Německa a Slovenska. Účast našich i zahraničních firem se v posledních letech stabilizovala, letos jich dokonce několik desítek přibylo. Celkem přijede 239 vystavovatelů ze čtrnácti zemí.

    Veletrh STYL je tradičně zaměřen na dámskou a pánskou konfekci, těhotenské oblečení, módu v nadměrných velikostech a pletené oděvy, nechybějí oděvy z kůže a kožešin, kojenecké a dětské oblečení, mladá a džínová móda, plavky a plážové oblečení, punčochové zboží, módní doplňky, bižuterie, látky a textilní galanterie. Snad jsme na nic nezapomněli. Letos bude příjemným překvapením móda z Turecka, prezentovaná v mimořádně velkém stylu. Turecký oděvní a textilní průmysl poskytuje obživu téměř třetině všech zaměstnanců v zemi. Kvalita přivezených kolekcí je mimořádná. Pozornost si zaslouží také někteří nováčci z Německa, Řecka, Ukrajiny, ale i čeští vystavovatelé, z nichž mnozí se do Brna vracejí po několikaleté pauze.

    Součástí doprovodného programu budou přehlídky nových kolekcí a odborné přednášky. Pozornost – stejně jako v minulých letech – jistě upoutá seminář paní Ellen Haeser z Nizozemska. V sobotu odpoledne bude hovořit o stylech, tvarech, barvách a látkách pro dámskou a pánskou módu, obuv a doplňky pro sezonu podzim-zima 2016/17. Její výklad bývá velice přínosný a srozumitelný zejména pro obchodníky, kteří uzavírají transakce s výrobními firmami.

    Na nedělní přehlídce Luxury Cut návštěvníci zhlédnou retrospektivní kolekci originálů glitrových šatů. Pro filmové a hudební hvězdy je vytvořil slavný návrhář Oleg Cassini. Zajímavé budou určitě i nejnovější kolekce značek John Richmond a Corneliani. Mnohé z pánských modelů byly poprvé představeny na nedávné přehlídce v italském Miláně, dámské modely budou mít u nás premiéru.

    Veletrh KABO je mimořádnou příležitostí pro prezentaci obuvi, kožené galanterie, doplňkového sortimentu, přírodních usní, obuvnických a galanterních komponentů. Premiéru bude mít luxusní italská obuv NeroGiardini. V Brně se poprvé představí také některé německé, britské a polské značky. V sobotu odpoledne budou předány certifikáty Česká kvalita a Žirafa výrobcům a dodavatelům zdravotně nezávadné dětské obuvi. Od minulého veletrhu KABO je získaly firmy HP Čechtín, s. r. o. (dětská textilní domácí obuv ROAD STAR), Richard Cigoš (dětská vycházková celoroční obuv) a V+J OBUV, s. r. o. (kolekce dětské vycházkové celoroční obuvi a letní obuv FRODDO). V doprovodné expozici KABO Forum se návštěvníci seznámí s tvorbou studentů odborných škol.

    Na tiskové konferenci bylo konstatováno, že úroveň obou veletrhů se v poslední době výrazně zvýšila – hlavně proto, že jsou na nich prezentovány vysoce kvalitní kolekce. S tím lze souhlasit. Zazněla však i znepokojivá slova. Tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová si posteskla (a neslyšeli jsme to od ní poprvé), že zatímco na jedné straně evidujeme tisíce nezaměstnaných, firmy se nestále potýkají s nedostatkem pracovníků. „Ve výrobních závodech potřebují nové mladé lidi. Přestože ve Zlínském kraji máme tři odborné školy, kvalitních pracovníků se stále nedostává,“ zdůraznila. „Studium technologie výroby obuvi na Univerzitě Tomáše Bati bylo zrušeno.“

    Mezi novináře zavítal i předseda představenstva obuvní společnosti SNAHA Jaroměř Radim Dvořák. Je to poprvé, kdy byl na tiskovku přizván zástupce vystavovatelů. Důvod je jasný: firma vsadila na kvalitu prověřenou sedmdesátiletou historií, její výrobky se postupně vracejí na české pulty. „Řemeslná zručnost našich předchůdců, kteří vyráběli obuv převážně ručně, nás zavazuje, abychom pokračovali v nastolené cestě a udělali maximum pro dlouhodobé udržení kvality,“ vysvětluje Radim Dvořák. Společnost na veletrhu dlouhá léta nevystavovala, letos se sem vrací. Představí a vzápětí uvede na trh nové modely dámské páskové volnočasové celokožené obuvi. Firma loni získala další výrobní prostory (po bývalé Karose), po rekonstrukci z nich vznikne nová hala. V posledních letech se zaměřuje i na výrobu bezpečnostních prostředků.

    V neděli od 10 hodin bude součástí doprovodného programu obou veletrhů přednáška „Novela Zákona o ochraně spotřebitele a k mimosoudnímu řešení reklamačních sporů“. Je určena hlavně podnikatelům a maloobchodníkům, kteří prodávají zboží koncovým spotřebitelům. Od února došlo k významné novelizaci zákona. Pokud spotřebitel uplatní podání k mimosoudnímu řešení reklamace, musí každý podnikatel poslat do 15 dnů své stanovisko k předmětnému sporu. Nedodržení této povinnosti bude kvalifikováno jako správní delikt a může být sankcionováno.

    Pro lepší orientaci návštěvníků v areálu výstaviště bude k dispozici Mapa firem a značek. Od hlavního vstupu a haly E k pavilonům P a F budou jezdit zdarma STYL-KABO busy. Vstup na oba veletrhy je možný pouze na základě povinné registrace nebo předregistrace. Je to velice výhodné – za vstupenku zaplatíte pouze 130 korun. Věříme, že obchodníci a nákupčí vyberou výrobky, s nimiž budou zákazníci po celou nadcházející sezonu spokojeni. Příští přehlídka – 48. v pořadí – je naplánována na léto, od 20. do 22. srpna 2016.  (jbo)


Najdete v našem archivu:
Jaké budou příští módní trendy (21. 8. 2015)