V červnu 1839 přijel na naše území první vlak

13.06.2014 08:35

    Česká železnice letos oslavuje 175. výročí příjezdu prvního vlaku na naše území. Stalo se tak 6. června 1839, kdy vůbec první vlak dorazil z Vídně do Břeclavi. Slavnostní zahájení pravidelného provozu na trati Vídeň–Brno se konalo o měsíc později, 7. července. 

    „Jsme pokračovatelem tradice vlakové dopravy na území Moravy a Čech, chceme proto letošní výročí náležitě oslavit a připomenout lidem naši železniční minulost. Patříme ke státům s nejhustější železniční sítí v Evropě a každý Čech, včetně kojenců, nasedne v průměru sedmnáctkrát ročně do vlaku, což je také jedno z nejvyšších čísel v rámci EU,“ řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Michal Štěpán. „Oslavy výročí se promítnou do plánu letních jízd historických vlaků, do oslav Dne železnice a vyvrcholí na konci září oslavami příjezdu prvního vlaku do Břeclavi.“ Oslavy 175 let od příjezdu prvního vlaku se uskuteční 27. září 2014 v Břeclavi.

    Komu se nechce čekat do oficiálních oslav, kde národní dopravce předvede své nejnovější vlaky i parní babičky, může začít už nyní v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Najde tam třicítku parních lokomotiv a nově i salonní vůz Tomáše Garrigua Masaryka. „Nejbližší nostalgické jízdy historickými vlaky se konají už tuto sobotu při  příležitosti stého výročí zahájení provozu na železniční trati z Litovle do Senice na Hané s odbočkou z Litovle předměstí do Mladče. Další parní vlaky vypravíme příští víkend mezi Brnem a Blanskem a také mezi Brnem a Kuřimí. Pojedou v rámci festivalu zábavy Ignis brunensis a kromě toho si jimi připomeneme 10. výročí fungování IDS Jihomoravského kraje, 145 let městské dopravy v Brně a 50 let Depa kolejových vozidel ČD v Maloměřicích,“ dodal Štěpán.  (vž)

 

Přehled akcí a nostalgických jízd je průběžně aktualizován na www.cd.cz/zazitky.