V Brně soutěžili mistři sudoku

    V brněnském Kulturním domě Rubín se o víkendu uskutečnilo Mantila mistrovství České republiky v sudoku. Nutno poznamenat, že i tentokrát se zde sešla skutečná sudokářská elita. Mezi 55 soutěžícími bylo devět mistrů světa v luštění sudoku či logických úloh. Přijeli i soutěžící ze Slovenska.

    Sudoku si v posledních letech získalo značnou oblibu. Luštíme je doma, v kavárnách, u vody. Nebo se stačí rozhlédnout v tramvajích či autobusech, kde vášniví luštitelé během jízdy využívají každou volnou chvilku k doplňování správných čísel do předtištěných tabulek. Princip hry je jasný – každý obrazec sudoku je rozdělen na 9 x 9 polí seskupených do devíti čtverců (3 x 3). K předem vyplněným číslům je třeba doplnit další tak, aby platilo, že v každé řadě, sloupci i v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla od 1 do 9. Ale to určitě znáte...

    Těžká sudoku mohou průměrně zkušeným luštitelům zabrat kolem 15 až 60 minut. Při mistrovských kláních bývá většina úloh nadmíru těžkých. A tak se nelze divit, že některá sudoku dala v Brně pořádně zabrat i skutečným mistrům. Ze základní části postoupilo osm nejlepších luštitelů do dvou semifinálových skupin. A pak už záleželo jen na rychlosti a přesnosti luštění. Všechno pečlivě hodnotila a bodovala porota. Dva nejlepší jednotlivci z  každé skupiny poté postoupili do finále. A to byl doslova bratrovražedný boj. Na pomyslné stupně vítězů nakonec vystoupili s minimálními rozdíly v bodovém hodnocení Jakub Ondroušek z Brna, Jan Novotný z Brna a Jakub Hrazdira ze Zlína, čtvrtá byla Klára Vytisková z Prahy.

    Součástí mistrovství byl i turnaj v řešení logických úloh. V něm nejlépe obstáli Peter Hudák, Jan Novotný, Jana Břízová, Jakub Hrazdira a Jana Vodičková. V soutěži družstev patří první tři místa Třem mušketýrům (Jana Břízová, Jan Novotný, Jakub Ondroušek a Klára Vytisková), družstvu SVK (Matúš Demiger, Zuzana Hroncová, Peter Hudák a Martin Krebs) a Pekelné čtyřce (Petr Nepovím, Ondřej Suchý, Lenka Vávrová a Jana Vodičková).

    Hráčská asociace logických her a sudoku (HALAS),  která se ujala pořádání republikových mistrovských soutěží, může být i letos velice spokojena. Vítězné vavříny si odnesli skuteční mistři. „Budou nás důstojně reprezentovat letos v říjnu na mistrovství světa v Chorvatsku,“ říká ředitel mistrovství Vítězslav Koudelka, který je duší hádankářských a křížovkářských soutěží už hezkou řádku let. „Potvrdila se vynikající úroveň české sudokářské školy, máme být opravdu na co hrdi. Velice nás těší hlavně zájem mladých luštitelů.“  (jbo)

 

Záběry z mistrovství republiky v luštění sudoku v brněnském Kulturním domě Rubín.

Vítěz soutěže jednotlivců v řešení logických úloh Peter Hudák z Košic. Vpravo: Vítězné družstvo Tři mušketýři.

Ještě krátká porada poroty a semifinále může začít...

Jakub Ondroušek se pustil do luštění za dozoru porotkyně Jany Vodičkové, první mistryně světa v luštění sudoku. Vpravo: Vítězové spolu s ředitelem mistrovství Vítězslavem Koudelkou.

Foto: Jaroslav Bobek


Webové stránky Hráčské asociace logických her a sudoku (HALAS) najdete zde.

 

Pro milovníky sudoku přinášíme čtyři ukázky úloh, které se letos řešily na mistrovství republiky. Pokud máte zájem, můžete se s nimi trochu "potrápit". Máte na to celý měsíc. Počátkem října 2012 k úlohám připojíme i řešení, abyste si mohli zkontrolovat, jestli jste luštili správně.

MIX

Do každého políčka vepište jednu číslici od 1 do 9 tak, aby se číslice neopakovaly v žádném řádku, sloupci ani v žádném z devíti vyznačených menších čtverců.

Směsice čtyř známých variant.
1. Šipky – číslice v kroužku označuje součet všech číslic na cestě zakončené šipkou. Na jedné cestě mohou být stejné číslice.
2. Killer – malá číselka udávají součet vepsaných číslic v ohraničených plochách. Číslice uvnitř těchto ploch se nesmějí opakovat.
3. Teploměry – číslice v teploměrech musejí být ve stoupajícím pořadí, ale ne nutně po sobě jdoucí. Nejmenší číslice je vždy v kuličce.
4. Větší a menší – mezi vepsanými sousedními čísly musejí platit nerovnosti „je větší než“ (>) a „je menší než“ (<).

 

ŘETÍZKY

Do každého kroužku vepište jednu číslici od 1 do 5 tak, aby se číslice neopakovaly v žádném řádku, sloupci ani na žádném řetízku s propojenými pěti kroužky.

 
DIAGONÁLNÍ – finálová úloha

Do každého políčka vepište jednu číslici od 1 do 9 tak, aby se číslice neopakovaly v žádném řádku, sloupci ani v žádném z devíti vyznačených menších čtverců. Toto pravidlo platí i pro dvě hlavní úhlopříčky.

 

SCHODIŠTĚ – finálová úloha

Do každého políčka vepište jednu číslici od 1 do 9 tak, aby se číslice neopakovaly v žádném řádku, sloupci ani v žádném z vyznačených menších čtverců. Některé řady a sloupce přeskakují přes otvor.