VIDA! science centrum – království vědy a zábavy

Únor ve znamení robotů a oceánů

01.02.2019 10:05

    Čas ubíhá jako voda… Brněnské VIDA! science centrum vstoupilo do pátého roku své existence. Zájem dětí i dospělých je mimořádný, loni jich přišlo více než 259 tisíc. Nedávno ve VIDA! přivítali jubilejního miliontého návštěvníka. Paní Adriana Pertlová z Brna přišla společně se svou dcerkou a kamarádkou. Mezi gratulanty nechyběl ani hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Ocenil, že zábavní vědecký park patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím celého kraje. Ve své snaze o spojení zábavy a poučení stále přichází s novými nápady a projekty. Kraj se věnuje podpoře vědy a výzkumu dlouhodobě, vědecké centrum bude mít vždy zelenou.

    „VIDA! je úplně pro všechny,“ dočtete se na webových stránkách zábavního vědeckého parku. „Možná batolata si to tu úplně neužijí, ale jinak se u nás zabaví každý. A ještě se i něco dozví.“ Lze jen souhlasit. Na ploše téměř 5 000 čtverečních metrů najdete 170 hravých exponátů, díky nimž můžete objevovat, jak funguje okolní svět. Děti i dospělí návštěvníci se tu formou hry seznamují se složitými přírodními jevy a zákonitostmi. Dotýkat se exponátů je více než doporučeno! „Záleží nám na tom, aby si návštěvníci svět poznání opravdu užili, proto se snažíme přinášet stále něco nového,“ zdůrazňuje ředitel Lukáš Richter. V rozsáhlém doprovodném programu nechybějí výstavy, soutěže, filmy, poučné pořady či zajímavé pokusy. Vše na vysoké profesionální úrovni. Dokladem toho je i vítězství performerů brněnského VIDA! v celoevropské soutěži Science me! v německém Hannoveru.

Milionté návštěvnici blahopřáli jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter. (Foto: archiv VIDA!)

    Na únor připravilo brněnské science centrum tři robotické akce. V pátek 8. února se zde uskuteční 6. ročník mezinárodní soutěže Robotiáda. Své síly změří týmy žáků a studentů v sedmi napínavých disciplínách. Diváci jsou pochopitelně vítáni. Od 19 hodin Robotiádu vystřídá speciální program pro dospělé VIDA! After Dark: JÁ, ROBOT. Návštěvníci se mohou těšit na expozici po setmění, hudbu, bar a celou řadu robotických aktivit. Seznámí se s humanoidem, užijí si simulátor formule a Chytrý kvíz, nebo si na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je být robotem. Sobotní program od 10 do 18 hodin bude věnovaný rodinám s dětmi. Setkají se s nejrůznějšími roboty, otestují si, co umějí, mohou s nimi závodit, ulovit medvěda nebo vyrobit vlastního robůtka.

    K pravidelné nabídce brněnského zábavního parku neodmyslitelně patří představení s pokusy, uváděná několikrát denně v Divadle vědy. Novinkou letošního roku je show o létání Albatros určená nejmenším divákům. „Společně se vydáme na cestu za ohnivým tornádem, horkovzdušným balonem, létajícím míčem či vznášedlem. Zjistíme, co je to vítr, jak vzniká a co všechno umí,“ vysvětluje Aleš Pilgr, který je společně s Janet Prokešovou a Ondřejem Medkem autorem nového představení. Pokusy i jejich vysvětlení jsou přizpůsobeny dětem předškolního věku. Show Albatros si mohou mateřské školy objednávat spolu s návštěvou expozice.

Sven Dražan a Aleš Pilgr předvedli na tiskové konferenci několik pokusů z nově připravovaných dětských programů. (Foto: Jaroslav Bobek)

    Součástí pestré nabídky zábavního vědeckého parku VIDA! jsou i 3D firmy z produkce BBC. V minulosti jsme měli možnost vidět mimořádně zajímavé snímky Divoká Afrika, Predátoři či Pidiobři. Filmová představení loni zhlédlo 13 tisíc návštěvníků. Od února bude v Divadle vědy promítán čtyřicetiminutový film Oceány: Naše modrá planeta. „Těšte se na jedinečné záběry z mořského světa plného života,“ zdůrazňuje Lukáš Richter. „Pomocí nejmodernějších filmových technologií budete mít možnost prozkoumat nejméně probádanou část naší planety – oceány.“ Film je vhodný pro dospělé i pro děti od 6 let. VIDA! science centrum si ho pořídilo díky účelové dotaci od svého zřizovatele Jihomoravského kraje. O český dabing se postarala herečka Jitka Ježková.

    Do konce března mohou návštěvníci odhalit tajemství oceánů i během víkendových labodílen pro rodiny s dětmi. Poznají jevy, které lze pozorovat v oceánech. Zjistí, proč je moře slané, jakým způsobem světélkují někteří mořští živočichové nebo proč šumí mušle. Vyrobí si i svůj malý oceán v láhvi. Labodílny se spoustou zajímavých pokusů budou pro návštěvníky k dispozici několikrát během dne, vždy v sobotu a v neděli.

    A ještě něco musíme prozradit. Počátkem června bychom se měli dočkat nové venkovní expozice na 2 000 čtverečních metrech. Přípravy jsou v plném proudu. Zatímco uvnitř pavilonu je hodně hluku a světla, zvláště když se tu sejdou školní skupiny, venkovní prostor bude spíše relaxační, odpočinkový. Máme se opět na co těšit.  (jbo)