Unikáty zemských muzeí

15.09.2014 17:45

    Za uplynulý víkend navštívily výstavu „Unikáty zemských muzeí“ tisíce návštěvníků. Tři nejvzácnější unikáty státních muzeí – Věstonická venuše z Moravského zemského muzea, hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic z Národního muzea a meteority z Opavy-Kylešovic ze Slezského zemského muzea – budou k vidění už jenom poslední dva týdny. Poté poputují na dlouhou dobu do depozitářů, originál Věstonické venuše se uchýlí do sejfu minimálně na několik desetiletí (pro tuto generaci je to bezesporu poslední šance, jak venuši spatřit).

    Na středu 17. září 2014, kdy je mimořádná otevírací doba do 20 hodin, je připravena další z komentovaných prohlídek s archeologem, tentokrát jím bude Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D., odborník na pravěk a také osobnost prof. Absolona. Přednáška začíná v 18 hodin v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 6, Brno, vstupné je 35,- Kč (i s poplatkem za přednášku).

    Vzhledem k velkému zájmu o výstavu se Moravské zemské muzeum rozhodlo o prodloužení otevírací doby poslední dva dny výstavy, tedy 29. a 30. září 2014 (pondělí a úterý) do 20 hodin tak, aby i ti, kdo v řádnou otevírací dobu nestihnou výstavu navštívit, mohli využít této poslední šance. V závěrečný den výstavy – 30. září – je připravena poslední komentovaná prohlídka s vedoucím Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, kurátorem sbírky, kde je venuše uložena, Doc. PhDr. Martinem Olivou, Ph.D., D.Sc.  (ep)