Chcete nahlédnout pod pokličku sochařského a floristického umění?

Unikátní výstava Jiřího Netíka

21.04.2015 19:10

    Galerie Vaňkovka slaví desáté narozeniny. Brňanům ji nemusíme zvlášť představovat – mnozí sem chodí nakupovat nebo si prohlížet čerstvou nabídku zboží, jiní využívají zdejší prostorné parkoviště, popřípadě čas od času posedí v některé z místních kaváren či restaurací. Galerie se nachází kousek od hlavního nádraží na místě bývalé továrny, kterou v roce 1865 založil Friedrich Wannieck. Její součástí je Wanieck Gallery, Slévárna Vaňkovka a již zmíněná nákupní galerie.

    Ředitel Martin Kondrát je v souvislosti s oslavami kulatého jubilea nadmíru poetický: „Jaro už je ve vzduchu. Lidé ho od nepaměti vítají s radostí a nadějí. Voní prvními květinami, je symbolem nového začátku i vzkříšení. Pro Galerii Vaňkovka je jeho příchod také oslavou života, a to z důvodu velmi prozaického. Na jaře společně oslavíme desáté narozeniny!“

    Ten den právě nastal…

    Pokud se něco slaví, většinou u toho bývají i novináři. Pořadatelé svolají tiskovou konferenci, pochlubí se svými výsledky, zazní spousta dotazů či připomínek. Na tom není nic mimořádného. Také Galerie Vaňkovka svolala u příležitosti svého jubilea tiskovou konferenci. S novináři se však nediskutovalo někde v sále či kanceláři, ale přímo v centrální části galerie, před zraky kolemjdoucích návštěvníků. Mnozí ani netušili, co se tady děje. Když zaslechli půvabné písně v podání herců a muzikálových zpěváků Městského divadla Brno Radky Coufalové, Viktórie Matušovové a Lukáše Vlčka, zapomněli na spěch a rázem se stali přímými účastníky oslav. Moderátor Tomáš Sagher vyzval přítomné, aby se zeptali na vše, co je zajímá. Zaznělo plno dotazů přímo z publika, a nebyly to jen otázky od novinářů...

    Člověk, který přišel s nápadem spojit oslavy 10. výročí Galerie Vaňkovka s unikátní výstavou Jiřího Netíka, budiž pochválen! A ten, kdo přišel s myšlenkou spojit padesátku Netíkových uměleckých děl s floristickými dekoracemi studentů Mendelovy univerzity v Brně, nechť sklidí rovněž pochvalu. Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity letos slaví 30. výročí svého vzniku. Jedinečné floristické dekorace, které výrazně zpestřují unikátní výstavu dřevěných soch Jiřího Netíka, vytvořili studenti v rámci mezinárodního workshopu.

    Jiří Netík zahájil svou výstavu společně s proděkanem Zahradnické fakulty Ing. Jiřím Martinkem, Ph.D., a starostou Městské části Brno-střed Martinem Landou. Poté společně přestřihli pásku a nakrojili dva obrovské (nutno říci velice chutné) dorty, které číšníci rozkrájeli a rozdali všem přihlížejícím.

    Sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík patří k mimořádným uměleckým osobnostem přelomu 20. a 21. století. Ve svém uměleckém výrazu čerpá z tradic mistrů středověku, renesance i baroka, ve výsledku je však ryze moderní a svůj. – Tak charakterizuje autora soch jarní vydání magazínu Galerie V.

    Netík pracuje zejména se dřevem, občas kombinuje materiál s kovem, sklem nebo nalezenými objekty. Svěřil se, že v poslední době si oblíbil hlavně sklo. Vystavuje doslova po celém světě. Jeho sochy zdobí Vatikán, pařížský Notre Dame, římský Pantheon, slouží jako osobní dary prezidentů, jsou zastoupeny v mnoha soukromých sbírkách po celém světě. K jeho nejznámějsím dílům patří socha Svatý Václav věnovaná papeži Benediktu XVI. při jeho návštěvě v Brně, bronzová busta Jana Palacha ve foyeru VUT, Betlém pro chrám sv. Václava v Břeclavi a další. Je neobyčejně skromný, pracuje a většinou i vystavuje společně se svou manželkou Martinou (je rovněž sochařka a řezbářka).

    Součástí výstavy v Galerii Vaňkovka je i zajímavý doprovodný program. Ve čtvrtek 23. dubna bude promítán film „Dílo Jiřího Netíka u nás i v zahraničí“ s autorovým osobním komentářem. O den později se v kulturním centru Slévárna uskuteční ojedinělý řezbářský kurz pod odborným vedením Jiřího Netíka a v úterý 28. dubna bude na stejném místě uspořádán mezinárodní workshop „Umění a floristika“. Zvláštností všech akcí je, že budou – podobně jako úvodní tisková konference – zcela přístupné veřejnosti, lidé budou moci nahlédnout pod pokličku sochařského a floristického umění. Výstava v Galerii Vaňkovka potrvá do 11. května 2015.  (jbo)

 


Foto z vernisáže výstavy: Petr Michl