
Vzácný exponát do sbírek Technického muzea v Brně
Unikátní replika historického automobilu Benz
18.08.2018 19:55
Je sobota 18. srpna 2018. Návštěvníci XV. ročníku mezinárodní výstavy Grand Prix Austerlitz v Křížové chodbě a Rajské zahradě Nové radnice v Brně ochutnávají znamenitá vína, diskutují, vyměňují si názory. Příjemnou atmostéru dotvářejí tanečnice a tanečníci ze strážnického souboru Věčně mladý Danaj, cimbálová muzika Pavla Múčky, mistři sabráže a napoleonští vojáci v historických uniformách…
Krátce po 17. hodině se najednou ocitáme jakoby v jiném světě. Moderátorka Martina Múčková žádá ředitele Technického muzea v Brně Iva Štěpánka, aby převzal repliku prvního benzinového automobilu na světě. Motorovou tříkolku Benz se sériovým číslem U17/65 muzeu věnoval dárce, který si nepřeje být jmenován. Pokud jste na výstavě nebyli, můžete si historický vůz prohlédnout v úterý 21. srpna ve foyeru muzea. „Je to svým způsobem unikát,“ říká kurátorka sbírky automobilů TMB Sylvie Zouharová Dyková. „V České republice se nachází pouze jedna replika, a to v soukromé sbírce.“
První motorový vůz předvedl v roce 1885 Carl Friederich Benz v Mannheimu. Jeho spolehlivosti však lidé příliš nevěřili, prodej se nesetkal s velkým zájmem. O důkladnější „propagaci“ motorové tříkolky se postarala až konstruktérova žena Bertha, rozená Cäcilie Bertha Ringer. Údajně bez vědomí manžela vyjela před 130 lety – 5. srpna 1888 – z Mannheimu do svého rodného města Pforzheimu u Stuttgartu. Společně se syny Richardem a Eugenem zdolala 106 kilometrů jízdy bez nehody, i když s technickými problémy. Palivo zanášelo karburátor a docházelo k jeho ucpávání. Bertha si naštěstí věděla rady, k čištění používala ryze ženskou pomůcku – úzkou sponu do vlasů. Cestou také neměla kde koupit benzin; dočasnými čerpacími stanicemi se staly lékárny na trase.
Bertha Benzová přitáhla zájem o vůz nejen přihlížejících obyvatel, ale i novinářů. Stala se první ženou-řidičkou a také prvním člověkem, který uskutečnil dálkovou jízdu v automobilu. Pro svůj přínos, podporu manželovy činnosti a propagaci jeho práce je považována za průkopnici automobilismu. Rozptýlila pochybnosti o tom, že vůz není bezpečný a spolehlivý. Jeho prodeji se začalo dařit.
„Strojírenství, zvláště pak automobilový průmysl, u nás mělo už od Rakouska-Uherska velmi silnou pozici. A má ji dodnes,“ vzkázal novinářům prostřednictvím Moravské banky vín dárce repliky automobilu. „Je v mém zájmu, aby si to široká veřejnost, především školní mládež, uvědomovala. Pokračování v této tradici je velmi důležité. Je docela možné, že i tento exponát ve své době ovlivnil um a technickou zručnost našich strojařů, kteří se mohli srovnávat s tehdejší strojírenskou špičkou. Doufám, že vystavená replika podnítí vynalézavost a nové trendy v konstrukci automobilů i pro příští desítky let.“ (jbo)
Motorovou tříkolku věnovanou Technickému muzeu v Brně převzal jeho ředitel Ivo Štěpánek. Bertha Benzová (Sylvie Zouharová Dyková) spolu s manželem Carlem Friedrichem vozidlo ihned vyzkoušeli.
Foto: Jaroslav Bobek