V Technickém muzeu v Brně začala výstava VYNÁLEZCI A VYNÁLEZY

Unikátní podívaná je určena především dětem

    Ředitel patentního úřadu ve Washingtonu prý v roce 1832 tvrdil, že všechno už bylo vynalezeno. Proč by tedy měly existovat patentní úřady? Naštěstí se tenkrát hluboce mýlil. Stačí se jen podívat, kolik vynálezů a objevů má své kořeny v tak malé zemi, jakou je Česká republika. Lodní šroub, ruchadlo, hlubotisk, Kaplanova turbína, kontaktní čočky... Za vynález a využití polarografie získal chemik Jaroslav Heyrovský v roce 1959 Nobelovu cenu.

    Návštěvníci Prahy měli možnost až do konce letošního září navštívit výstavu Vynálezci a vynálezy v Národním muzeu na Vinohradské třídě. Zhlédlo ji více než 100 tisíc diváků. Na přípravě výstavy se významně podílelo i brněnské Technické muzeum, stejně jako Národní technické muzeum v Praze. Pro Brno je teď velikým oceněním a jistě i štěstím, že výstavu mohou vidět také návštěvníci z Moravy – a předpokládejme – i ze Slovenska.

Plejáda zvučných jmen

    Ředitel Národního muzea v Praze PhDr. Michal Lukeš, Ph.D., při slavnostní vernisáži připomenul, že odborníci vybírají výstavní témata několik let, aby expozice byly opravdu zajímavé, obsahovaly příběhy, přinášely zábavu a poučení. Zdá se, že v tomto případě se to beze zbytku povedlo. Výstava je plná zajímavých exponátů, z nichž mnohé si návštěvníci mohou nejen prohlédnout, ale i zkusit, jak fungují. Snahou je přiblížit široké veřejnosti v duchu dnes poněkud opomíjeného vlastenectví objevy významných osobností české vědy, jejich vznik a další využití v každodenním životě. Najdete zde informace o vynálezcích českého původu, ale také jména těch, kteří na našem území působili převážnou část svého života od počátku 17. do konce 20. století. Hlavní pozornost je zaměřena nejen na známé, ale i na méně populární vynálezce, takže na panelech najdeme jména: Josef Božek, František Burian, Jaroslav Černý, Prokop Diviš, Aleš Hrdlička, Bedřich Hrozný, František Hruška, Jakub Husník, Jan Janský, Viktor Kaplan, Karel Václav Klíč, Jan Amos Komenský, František Křižík, Gregor Johann Mendel, Jan Evangelista Purkyně, Karel Raška, Josef Ressel, Erich Roučka, Josef Sousedík, bratranci Václav a František Veverkové, Otto Wichterle, August Žáček…

    Nechybějí tu ani jména a díla těch, jejichž vynálezy patří do rubriky Kuriozity: například z průkopníků letectví jsou zastoupeni svými pozoruhodnými výtvory třeba Vilém Žurovec a Čeněk Chalupský. Na své si tak přijdou i milovníci kuriózních a absurdních výtvorů. Přitom vás možná překvapí, kolik předmětů z běžného života je českého původu. Některé vynálezy si můžete prohlédnout v originále, u jiných pomocí různých interaktivních modelů a her vyzkoušet princip, na němž fungují. Pro děti i hravé dospělé návštěvníky jsou připraveny životopisné komiksy třinácti osobností a hra na vědce. Jak jinak se vcítit do života vynálezce, než si osobně zkusit všechny nástrahy osudu, které vědcům znepříjemňovaly bádání, nebo je naopak přivedly ke zdárnému konci?

Dobrodružství vědy

    Součástí výstavy Vynálezci a vynálezy je interaktivní hra pro děti a dospělé Dobrodružství vědy, která vznikla ve spolupráci šesti zemí Evropské unie. V Technickém muzeu v Brně byla krátce představena už v březnu 2011. Díky Středoevropské unii technických muzeí se ji nyní podařilo získat zpět. Přiznejme, že v této expozici jsme se zdrželi docela dlouho. Mgr. Alena Najbertová z oddělení dokumentace vědy a techniky a externí spolupracovnice muzea Šárka Krellerová nám podrobně vysvětlily, jak tato interaktivní hra funguje. A dodejme, že některé úkoly jsme si také vyzkoušeli. Hra má přispět k rozvoji znalostí o technických oborech. Děti si podobné hříčky velice oblíbily, lze tedy předpokládat, že i tentokrát sem přijdou – za vydatné spolupráce svých rodičů a učitelů – bojovat o prvenství v soutěžích o trička či bezplatné návštěvy některých expozic Technického muzea. A to je dobře. O technické obory je v poslední době malý zájem, takže každý takovýto počin lze jen přivítat.

    K příjemné atmosféře na pondělní vernisáži přispěl svým vtipným vystoupením doktor-klaun Zdeněk Korčián. A pak jsme se už nechali vtáhnout do zajímavého světa vynálezců a vynálezů. Byl to opravdu příjemný podvečer. Přijďte se také podívat. Vezměte s sebou děti či vnuky, pobavíte se a dozvíte spoustu nových informací. Výstava Vynálezci a vynálezy se opravdu povedla. Rádi se proto připojujeme k pozvání ředitele Technického muzea Ing. Vlastimila Vykydala: Přijďte, je to bezpochyby jedna z nejzdařilejších výstav, které jsme letos mohli v Brně vidět...

JAROSLAV BOBEK

 

Fotografie z vernisáže výstavy Vynálezci a vynálezy pořídil Jan Mervart.