Novinky z brněnské zoologické zahrady

To jste ještě neviděli: střílející ryby

25.01.2018 18:10

    V brněnské zoologické zahradě se pořád něco děje, při každé návštěvě se můžeme těšit na zajímavé novinky. Tři z nich vám ve zkratce představíme…

Kivu je pečlivá matka

    V závěru prosince jsme s velkou radostí přijali zprávu, že Kivu, samice lva konžského (Panthera leo bleyenberghi), porodila dvojčata. Odchovy u matek, které rodily poprvé, bývají nesmírně těžké, nelze odhadnout, jak dopadnou. Ošetřovatelé do „výchovy“ nikterak nezasahují, nechávají plně na lvici, aby si postupně osvojila mateřské instinkty. Kivu se naštěstí stará o své potomky vzorně, snad bude všechno v pořádku. Oddechnout si můžeme teprve poté, až malá lvíčata začnou přijímat masitou stravu. Po šesti až osmi týdnech po porodu přijde na řadu první očkování, a pak se konečně dozvíme i pohlaví obou mláďat.

Malí levhartí neposedové

    Kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová na lednové tiskové konferenci oznámila, že velice dobře prospívají i obě mláďata levharta cejlonského (Panthera pardus kotiya). Narodila se 21. listopadu 2017 a rostou jako z vody. „Při první veterinární prohlídce jsme zjistili, že je to párek – sameček a samička. Dvojčata se návštěvníkům představí na jaře, až trochu povyrostou a bude tepleji,“ dozvídáme se. Matka Nayana se o potomky pečlivě stará, chovatelé jsou na ně nesmírně hrdí. Radost má i koordinátor záchovného programu, který zoologické zahradě gratuloval k chovatelskému úspěchu.

    Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují pouze na ostrově Srí Lanka, podle odhadů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jich tam zbývá jen asi 750 až 900. Tento poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený.

Unikátní lovecká technika

    A do třetice ještě jedna potěšitelná zpráva: do brněnské zoo se vrátily střílející ryby. Čtete dobře, střílející ryby. Jejich unikátní loveckou strategii můžete vidět – pokud budete mít alespoň trochu štěstí – ve speciálně připraveném akváriu v Exotáriu. V expozici plave hejno dvou druhů stříkounů: pětitrnných (Toxotes chatareus) a lapavých (Toxotes jaculatrix). Stříkouny pětitrnné chová Zoo Brno jako jediná v České republice i na Slovensku. Společně s nimi obývá obnažené skalní římsy akvária i skupinka obojživelných ryb lezců.

    Zoologické slovo „Toxotes“ znamená v překladu lukostřelec, lučištník. Podobně se tyto ryby nazývají i v jiných jazycích, anglicky – archer fish, malajsky – sumpit (šipka z foukací píšťaly).

    „Stříkouni si opatřují potravu velmi neobvyklým způsobem. Zatímco jiné ryby loví odpočívající hmyz nad hladinou skokem, stříkouni se ho naučili srážet proudem vody, který vystřelují ze své tlamky. Dokáží velmi přesně mířit na vzdálenost i více než jeden metr,” vysvětluje kurátor chovu ryb Petr Šrámek. Je to zajímavá podívaná. Vyfotografovat rybu, která srazí přesně mířenými kapkami vody cvrčka, není vůbec jednoduché. Jde to ráz naráz, nestačíte zmáčknout spoušť. Zvlášť když se před akváriem tísní hlouček zvědavých novinářů. Petr Šrámek si v klidu počkal a snímek – údajně napotřetí – pořídil. Tady je…

    V Zoo Brno kdysi chovali stříkouny v akváriu plně napuštěném vodou. Rybám to však neumožňovalo použít unikátní loveckou techniku. „Stávající akvárium je proto úmyslně napuštěné jen do poloviny. Část nad hladinou je koncipována tak, aby stříkouni mohli sestřelovat hmyz z rostlin a dekorací,” dodává Petr Šrámek.

    Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách, v ústích řek, od Indie až po Pacifické ostrovy. Pronikají i hluboko do sladkých vod, zavlažovacích kanálů a jezer. Mohou dorůstat až 25 centimetrů.  (jbo)