Taurus v modrém nese jméno „Spirit of Brno“

18.09.2013 16:55

    Nejrychlejší lokomotivu řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD, která nese jméno „Spirit of Brno,“ pokřtili na brněnském nádraží zástupci ČD, ÖBB, Siemens, kraje a města.

Rozšiřuje flotilu lokomotiv Taurus na spojích z Vídně přes Brno a Prahu do Německa. ČD si jich pronajme sedm v modrých barvách, další tři nasadí rakouské ÖBB ve svých červených barvách. Lokomotiva je držitelka světového rychlostního rekordu. Získala jej v září 2006 na vysokorychlostní trati Ingolstadt–Norimberk, a to 357 kilometrů za hodinu. V západní Evropě jezdí běžně do 230 km/h.

    Od prosince 2014 přinesou tyto lokomotivy komfortnější a rychlejší cestování ze Štýrského Hradce přes Vídeň a Brno do Prahy. V současnosti jsou vyrobeny všechny hrubé stavby vozů pro první soupravu Českých drah, část vozů je již ve fázi konečné montáže, a pokračuje se ve výrobě vozů z druhé a třetí soupravy. První zkušební jízdy se plánují již v polovině příštího roku. Všech sedm modrých souprav pod obchodním názvem ČD Railjet vyjede v prosinci 2014. Nabídne atraktivní alternativu k přetížené dálnici a služby šité na míru různým skupinám cestujících: např. business class pro manažery, nebo dětské kino pro rodiny s dětmi.  (vž)

 


Foto: Václav Žalud