Noc snů a Dětský den v Zoologické zahradě Brno

Syslům se na Mniší hoře dobře daří

27.05.2016 13:05

    I když v České republice stále ještě najdeme přirozené lokality kriticky ohroženého sysla obecného (Brno-Medlánky, Hodkovice nad Mohelkou, Člunek, Jaroslavice), je nezbytné bubnovat na poplach a postarat se o záchranu tohoto veverkovitého savce. Do projektu se před časem zapojila i Zoologická zahrada Brno. Zdá se, že snaha odborníků přináší první výsledky. Skupina syslů přivezených ze Slovenska odchovala po devítiměsíční aklimatizaci ve speciální voliéře první mláďata. Ta by měla v budoucnu posílit slabé populace tohoto druhu ve volné přírodě.

    Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) před časem dohodla a zorganizovala mezinárodní spolupráci s kolegy na Slovensku. Ochránci přírody rozmístili na travnatých plochách bratislavského letiště M. R. Štefánika pasti k odchytu syslů a 39 z nich pak převezli do Zoo Brno. Speciální voliéra o rozměru 12x20 metrů je zapuštěná dva metry pod zem, aby se sysli nemohli podhrabávat a utíkat. Zvířata byla po celou dobu přikrmována ječmenem, jablky a červenou řepou, měla k dispozici i suché seno ke stavbě podzemních pelíšků.

    „Sysly ve voliéře pravidelně monitorujeme a pořizujeme kamerové záznamy, podle nichž vyhodnocujeme jejich aktuální zdravotní stav a chování,“ říká koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Šrámek. „Koncem loňského léta si sysli budovali síť nor na přezimování, ale s ohledem na mírné počasí a pravidelný přísun potravy byli aktivní i v zimě. Přesný počet narozených mláďat se nedá určit, zvířata jsou velmi plachá a většinu času tráví v norách.“

Devět arktických vlčat

    Mladý samec, který dorazil do Brna loni v lednu z Dánska, nezklamal naděje na založení nové stabilní skupiny vlků arktických. Důkazem je devět narozených vlčat. Výběh je nyní dočasně rozdělen na dvě části. V jedné zůstali vlci ze staré skupiny, v druhé pobývá nově sestavená skupina dvou mladých samic z brněnského chovu a samec z Dánska. „Poslední tři samce ze staré skupiny převezeme koncem tohoto týdne do Slovinska. Expozici pak znovu spojíme a nová vlčí skupina bude mít k dispozici celých 3 500 čtverečních metrů výběhu,“ vysvětluje kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. „Po první veterinární prohlídce se rozhodneme, která zvířata ve skupině ponecháme, a kterým budeme hledat nový domov.“

Noc snů

    První páteční červnový večer bude po zavírací době zoologické zahrady patřit už podvanácté chronicky nemocným a hendikepovaným dětem. V průběhu Noci snů je čeká bohatý program plný zážitků a splněných přání. Pozvané děti i s doprovodem budou mít večerní vstup na Mniší horu zdarma, v tu dobu zde budou jedinými návštěvníky. Noc snů (Dreamnight at the Zoo) pořádají zoologické zahrady celého světa vždy první pátek v červnu.

Dospělí baví děti

    V sobotu 4. června 2016 od 9 do 18 hodin bude brněnská zoo plná pohádkových postaviček, zábavy a her. Děti se mohou těšit na oblíbená komentovaná krmení medvědů, tygrů, lachtanů, žiraf a dalších zvířat v podání brněnských osobností společně s chovateli Zoo Brno. V netradičních rolích se představí herci brněnského Městského divadla, Národního divadla Brno, moderátoři České televize a hokejisté HC Kometa. Vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš se Zatoulanými pohádkami, břišní tanečnice, divadlo, karate zoo a psovodi Městské policie Brno, k dispozici bude i kreativní fotokoutek společnosti Fujifilm. Dospělí mohou podpořit obecně prospěšnou společnost Velvet Smile, která je patronem části hravého programu.  (jbo)

Foto: archiv Zoo Brno