Spojený informační program slouží pacientům i lékařům

31.05.2013 18:45

    Svým rozsahem ojedinělý spojený informační program zavedla nákladem 23 milionů Kč, většinou od EU, největší moravská nemocnice – Fakultní nemocnice v Brně, výhledově i s připojovanou FN u sv. Anny.

    Tok informací ve stovkách pracovišť této obrovské nemocnice propojila do spojené informační databáze, která ulehčila práci lékařům i a ušetřila zbytečná opakovaná vyšetření pacientům. O každém pacientovi jsou pohromadě v kupě jakékoliv informace ze všech pracovišť v této nemocnici. Třeba plicní lékař ho nemusí posílat na rentgen, když v databázi má měsíc starý snímek plic z vyšetření k centrálnímu tomografu. Nemusí mu zbytečně dělat odběr krve a její rozbor, když v informační databázi jsou použitelné výsledky rozboru z předchozího vyšetření jiným lékařem.

    Ředitel FN Brno Roman Kraus potvrdil, že nový systém šetří nemocnici náklady a zdravotním pojišťovnám peněžní výdaje za dosud běžné zbytečně opakované zdravotnické výkony, o kterých jiné lékařské oddělení bez propojené databáze neví.

    Kraus vysvětlil, že jde o podobný integrující informační systém, jako je IZIP Všeobecné zdravotní pojišťovny. I pacient si v něm na svém počítači mohl pročítat a kontrolovat jaké zdravotnické úkony k jeho osobě které zdravotnické pracoviště v ČR vykazuje a inkasovalo za ně peníze. IZIP je žel účelově dehonestovaný a zdiskreditovaný, aby nebyla kontrola, proto dle Krause podobný infosystém se bude muset v ČR budovat za další miliardu korun znovu.

Vývoj směřuje k postupnému a velmi nákladnému sjednocování pestré palety informačních systémů jednotlivých zdravotnických pracovišť jednom zařízení, v jednom městě, kraji, ve státě. Sjednocovat se musejí i různé infosystémy států EU.  (vž)