Slovensko ocenilo české veterány SNP

26.06.2013 15:35

    Veterány protifašistických osvobozovacích bojů Slovenského národního povstání z jihu Moravy ocenili včera Medailí Ministerstva obrany SR 3. stupně.

    Vedoucí oddělení péče o vojenské veterány a vojenské důchodce při MO SR plk. Dušan Juhás předal medaile na Krajském vojenském velitelství v Brně třiadevadesátiletému univerzitnímu profesorovi Františku Hejlovi, který dělal též tlumočníka francouzským odbojářům a přivedl je do povstaleckého boje. Další oceněný bojovník SNP je Michal Hallo z Domova pro seniory v Brně na Kociánce, kde je králem šachových partií. Vyznamenání převzal i plk. v. v. Ján Hronek z Břeclavi, který bojoval společně s povstáním v Beskydech.

    Představitelé slovenského resortu obrany při slavnosti zdůraznili, že dnes je nezbytné bránit historickou pravdu a rozlišovat viníky a oběti této válečné tragédie. A vzít si z toho poučení pro budoucnost. To se dnes u některých manažerů veřejného života příliš nelíbí. Proto si upravují výklad dějin účelově dle vlastní potřeby. Některým vadí, že malý slovenský národ, spojenec fašistů, se nakonec vzepřel pravicovým politikům a bojoval za svůj životu přívětivější a sociálně spravedlivější osud.  (vž)

 

Třiadevadesátiletý univerzitní profesor František Hejl. – Na pravém snímku: Plukovník Ján Hronek rozmlouvá s představiteli Ministerstva obrany SR.

Foto: Václav Žalud