Školní časopisy stále žijí

02.05.2014 09:45

    Soutěžit se dá v lecčems, ale málokteré klání má pro účastníky, potažmo pro novinářskou obec takový význam jako celorepubliková soutěž školních časopisů. Pořádá ji letos již osmým rokem Asociace středoškolských klubů České republiky, o. s., která si k posouzení úrovně školních tiskovin přizvala zástupce novinářů i teoretiků žurnalistiky. Soutěž sama je dvoukolová; vítězové jednotlivých kategorií z každého kraje postoupí do kola celostátního a z něho pak v prosinci vzejdou celorepublikoví šampioni.

    Jihomoravské krajské kolo bylo vyhodnoceno v poslední dubnový den na brněnské Střední škole polytechnické na Jílové ulici. Na pracovním shromáždění se tam sešly desítky zástupců redakcí ze všech třinácti škol, jež se do soutěže přihlásily. Účastníci i se svými pedagogy se nejprve rozdělili podle zájmu do čtyř workshopů věnovaných buď denní práci v novinách (vedl šéfredaktor Rovnosti), nebo srovnání školních časopisů, jejich kladů a záporů (vedl zástupce Syndikátu novinářů ČR), či historii brněnských novin (vedla lektorka z Moravského zemského muzea); k odlehčení dobře posloužil čtvrtý workshop, zaměřený na orientální tanec (i s ukázkami vedla odborná lektorka). Po této části, v níž bylo zodpovězeno mnoho dotazů z řad mladých redaktorů i jejich pedagogů, se všichni účastníci sešli ke slavnostnímu vyhlášení vítězů regionálního kola; ti automaticky postupují do kola celostátního.

    Dva postupující vítěze v každé ze čtyř kategorií vyhlásil organizátor regionální soutěže David Švejnoha z Asociace středoškolských klubů. Z 1. kategorie (časopisy I. stupně škol) dále postupují Školní očko (Nížkovice) a Babický školáček, mezi společnými časopisy I. a II. stupně škol zvítězily Rosník (Rosice) a Zprávičky z kanické školičky, v nejpočetněji zastoupené III. kategorii (samostatný II. stupeň) byly nejlepší Školní revue (Střelice) a Tahák (Strážnice). Středoškolské časopisy (IV. kategorie), dříve silně zastoupené, letos kupodivu zklamaly, takže dále postupují oba – opravdu kvalitní – účastníci: Křenoviny (brněnské gymnázium Křenová) a Gilotina (brněnské gymnázium Řečkovice). Kromě této základní soutěže sbíraly jednotlivé redakce v každé kategorii ještě i body za obsah, grafiku a titulní stranu, takže postupu se kromě jmenovaných škol dostalo i na několik dalších účastníků.

    Soutěž školních časopisů ukázala, že úcta ke kvalitně psanému slovu dosud u mladé generace nevymizela, i když tlak esemesek s různými anglickými zkratkami, e-mailů i obrázků a klipů všeho druhu stále sílí. Nadále žije naděje, že z odvážného novinářského potěru jednou vyrostou důstojní nástupci dnešní novinářské garnitury.

MICHAL ŽÁK