Od maringotek po moderní zoologickou zahradu

Šedesátka ve znamení oslav

30.08.2013 08:10

    Když jsem nedávno přebíral staré výstřižky z novin a časopisů, padl mi do oka článek „Živá učebnice zoologie“, který jsem kdysi publikoval v brněnské Rovnosti. Nechci se příliš vracet do historie, ale přesto… V Zoologické zahradě Brno chovali před třiceti lety 700 zvířat (a také tisíc ryb v 80 nádržích na akvarijní výstavě v Radnické ulici). Pochlubili se, že v předchozím roce odchovali 251 mláďat od 36 druhů zvířat, mezi nimi i některé vzácnější kousky – hroznýše královského, papoušky lori, ibise posvátného a další.

    To bylo před 30 lety, článek vyšel 6. ledna 1983. Uplynulo dalších 30 let a za dveřmi jsou oslavy 60. výročí otevření Zoologické zahrady města Brna. V areálu na Mniší hoře bychom dnes napočítali více než 1 300 jedinců z 250 druhů obojživelníků, plazů, ptáků a savců všech světadílů, kromě Antarktidy. Brněnská zoo se zapojila do projektů na záchranu exotických zvířat v jiných zemích a podílí na záchranných programech pro nejvíce ohrožené druhy v České republice (sýček obecný či sysel obecný).

    V poslední době zde vznikají nové zajímavé expozice, z nichž zatím největší je komplex Beringie. Návštěvníky zavádí poutavou formou do oblasti Beringova průlivu. Představuje zvířata a přírodní podmínky, ale také původní obyvatelstvo této oblasti. Součásti komplexu je expozice kamčatských medvědů, sibiřských rosomáků, arktických vlků, kanadských bobrů, ledních medvědů a polárních sobů.

Zajímavá výstava

    U příležitosti významného výročí jistě neškodí malé ohlédnutí. Pokud budete mít cestu kolem Urban centra v Mečové ulici v Brně, přijďte si prohlédnout výstavu nazvanou „Od maringotek po moderní zoologickou zahradu“. Provede vás celou šedesátiletou historií zoo, jejím stavebním vývojem i významnými chovatelskými úspěchy. Na tiskové konferenci, která se tentokrát uskutečnila přímo ve výstavních prostorách, jsme s velkou radostí přivítali i fotografa Miloše Budíka, autora mnoha vystavených historických snímků z období – možno říci – už dávno minulého. Výstava potrvá do konce září 2013.

    O expozice Zoologické zahrady Brno je značný zájem. V extrémně teplém červenci si je letos prohlédlo více než 46 tisíc lidí. Bylo to (stejně jako v červnu) nejvíc od roku 1997. Zatímco v červnu tvořily velkou část návštěvníků školní výlety, červenec patřil spíše rodinám s dětmi a turistům. Podaří-li se posílit investice do zoo, určitě se to projeví v dalším zvýšení návštěvnosti. Je nezbytné vybudovat nové parkoviště a zatraktivnit jednotlivé expozice. Pokud by se podařilo získat i nová zvířata, například nosorožce, slony, gorily, orangutany, popřípadě vybudovat mořské akvárium, byl by to určitě obrovský tahák pro návštěvníky.

    Změny v areálu brněnské zoo dokáží nejlépe ocenit návštěvníci, kteří sem pravidelně chodí už mnoho let. Jistě mi dají za pravdu. Na tiskové konferenci zazněla otázka: Co patří k největším chovatelským úspěchům letošního roku? „Je to bezpochyby odchov ledních medvědů,“ říká ředitel MVDr. Martin Hovorka, Ph.D. Jinou odpověď jsme ani nečekali. Na Kometu a Nanuka jsou všichni pracovníci brněnské zoo velice pyšní. Až vás kroky opět zavedou na Mniší horu, přijďte se na ně a na jejich svědomitou mámu Coru podívat…

Pestrý sobotní a nedělní program

    Oslavy 60. výročí otevření Zoologické zahrady Brno se uskuteční v sobotu 31. srpna a v neděli 1. září 2013. Záštitu převzal primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Sobota bude ve znamení interaktivní zábavy. Pro děti jsou připraveny různé dovednostní a vědomostní soutěže, dílničky, malování na obličej a další atrakce. Moderátor Jan Musil na pódiu přivítá Romana Vojtka, Laďu Kerndla, herce Městského divadla Brno, Vojenský umělecký soubor Ondráš a další hosty. Chybět nebudou ani komentovaná krmení zvířat či pohádka v podání Divadla Na stromě.

    Nedělní část oslav má podtitul „Slavíme s Unií sportovních klubů Brno“. Návštěvníci zoo se setkají s hráči a významnými osobnostmi ze sportovních klubů, získají jejich autogramy, mohou si vyzkoušet jednotlivé sporty, popřípadě změřit své síly na trenažérech vrcholových sportovců. Velká událost se očekává v 15 hodin odpoledne. Basketbalové hvězdy Ivana Večeřová a Jiří Okáč se stanou kmotry žirafy síťované. Jsme zvědavi, které ze svahilských jmen tato krasavice dostane: Taziyah (vášnivá čistá duše), Thato (láska) nebo Tumaini (naděje)? Přijďte do zoo a nechte se překvapit…  (jbo)

 

Foto z Urban centra Brno: Petr Michl

 

31.08.2013 18:10

Fotografie z prvního dne oslav najdete zde.