Komplex mezinárodních veletrhů na brněnském výstavišti

S důrazem na kvalitu potravin

21.02.2014 12:45

    Pavilony A a V brněnského výstaviště budou ve dnech 25. až 28. února 2014 otevřeny pro vystavovatele a návštěvníky mezinárodních potravinářských veletrhů SALIMA, MBK, INTECO a VINEX. Představí se zde přední výrobci a dodavatelé potravin či technologií pro potravinářské obory, mlynářství, pekařství, cukrářství, vinařství a zařízení pro obchod, hotely a veřejné stravování z celého světa. Veletrhy se konají ve dvouleté periodicitě, vždy v sudých letech. Ve stejných dnech můžete navštívit v pavilonu B také mezinárodní veletrhy obalů a technologií pro tisk EMBAX a PRINTexpo.


    Potravinářský veletrh SALIMA letos slaví 40. narozeniny. První návštěvníky přivítal už v roce 1974. Jak zdůraznil generální ředitel Veletrhů Brno Ing. Jiří Kuliš, od té doby se tematicky výrazně rozrostl a zmohutněl. Některé obory – například VINEX či MBK – se osamostatnily, jiné se naopak pro svou odbornou blízkost k veletrhu připojily. Letos se v Brně představí 786 firem, což je o 15 procent více než v roce 2012. Zastoupeno bude 440 značek z 34 zemí a Evropské unie. Po několikaleté přestávce, kdy veletrhy byly otevřeny pouze pro odborníky, je může navštívit i široká veřejnost. Do tradiční soutěže o ocenění ZLATÁ SALIMA je přihlášeno 50 potravin a nápojů.

    V pavilonu A, označeném jako Pavilon potravin a nápojů, nabídnou tuzemští i zahraniční výrobci spoustu potravinářských produktů a gastronomických zážitků. Nebudou chybět nejrůznější druhy kávy, pivo a víno, své kulinářské umění předvedou šéfkuchaři vybraných restaurací a hotelů. Návštěvníci ochutnají kvalitní výrobky oceněné značkami Klasa, Regionální potravina, Český výrobek, ale i další kvalitní nápoje a potraviny. Široká veřejnost se v poslední době hodně zajímá o kvalitu. Začíná oddělovat domácí výrobky od zahraničních potravin. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsou naše výrobky ve většině případů kvalitnější než ty, které dovážíme.

    Pavilon V bude věnován potravinářským technologiím. Součástí pekařsko-mlynářského veletrhu MBK bude i soutěž Pekař roku, ale také Pekařské fórum, prezentace řemeslných pekáren, pečení z předváděných surovin či výroba zmrzliny a cukrářských produktů. Ve čtvrtek 27. února od 14.30 hodin je na programu pokus o překonání českého rekordu v pletení pletýnek na čas – vše pod dohledem agentury Dobrý den z Pelhřimova. Ve střední a východní Evropě nemá veletrh MBK svým rozsahem a významem konkurenci.

    Jak už bylo naznačeno, současně s potravinářskými veletrhy se uskuteční i dvojice veletrhů pro obalový a tiskařský průmysl EMBAX a PRINTexpo. V pavilonu B budou vystaveny nejmodernější tiskařské technologie, použitelné v průmyslu i v domácnostech. K vidění bude například i „živá balicí linka“ Packaging Live, doprovázená zajímavým odborným programem.

    Partnerskou zemí veletrhu SALIMA 2014 je Polsko. Zemědělský sektor patří k nejvýznamnějším odvětvím polského hospodářství, výrazné místo zaujímá i z pohledu celé Evropy. Polští farmáři obdělávají 14,4 milionu hektarů půdy, což je 8,5 procenta rozlohy celé Evropské unie. Loni k nám severní sousedé exportovali zemědělské výrobky za 1,2 miliardy korun. O polských potravinách se v poslední době hodně diskutuje v médiích i mezi širokou veřejností. Ve společné expozici představí své výrobky 36 předních polských firem. Většina z nich obdržela za své produkty značku „Ochutnej dobré jídlo“. Návštěvníci veletrhu budou moci polské potraviny vyzkoušet a ostatním sdělit svůj názor.

    A na závěr ještě jedna zajímavost. Po úspěšné prezentaci na Mezinárodním strojírenském veletrhu a na veletrzích cestovního ruchu GO/Regiontour bude na veletrzích opět k vidění tramvaj Starobrno Šalina pub. V úterý a ve středu se v ní návštěvníci mohou osvěžit starobrněnským pivem, ale i teplými nápoji. K dispozici je 38 míst k sezení a 17 k stání.  (jbo)

 

Foto z tiskové konference: Miroslav Krupica