Rytíři nebes – výstava o letcích 2. světové války

13.10.2017 10:05

    Putovní výstava o letcích britské RAF za 2. světové války s názvem Rytíři nebes začala v pavilonu Morava na brněnském výstavišti. Do 26. října přibližuje osud 2 500 Čechů a Moravanů, kteří bojovali s hitlerovským režimem z ostrovů za Lamanšským průlivem prostřednictvím válečného letectva a jeho rozsáhlého technického personálu. Přitom 581 z nich přišlo v boji nebo při leteckém výcviku o život.

    Spoluautor výstavy Jan Kratochvíl řekl, že se mluví jen o malých skupinkách lidí z RAF a nehovoří se o obrovském množství lidí technického personálu, bez kterých by systém RAF nefungoval. Výstavu Rytíři nebes, největší od r. 1945, připravilo soukromé muzeum českého a slovenského exilu 20. století. Vyšla k ní obsáhlá dokumentární publikace autorů Jana a Sabiny Kratochvílových (ke koupi je např. v Technickém muzeu v Brně). Rodiny potomků pilotů poskytly nejvíce informací, dokumentů o nich a jejich osobních věcí, které i nadále přinášejí. Vernisáže se zúčastnil např. bývalý stíhač 310. perutě gen. Emil Boček, mjr. Hugo Meisl  Marom z Brna, absolvent pilotního výcviku izralských letců v Olomouci, účastník obrany státu Izrael. Rovněž tak pilot Vladimír Hrozný, který po zranění sloužil v průzkumu Sovětské armády.

    Při vernisáži zaznělo, že máme důvod k národní hrdosti. Mladí lidé spojují národní hrdost s národním sportovním družstvem. Ale už nevědí, že 581 českých pilotů RAF bylo zabito. To jim nikdo neřekl. Národní pamět za socialismu o tyto hrdiny přišla. Situace se o moc se nezlepšila po roce 1989, kdy jim ani současný režim za skoro 30 let plně nesplatil všechny ústrky a křivdy. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek zdůraznil, že tyto válečné osudy našich lidí je nutné stále připomínat, aby se zápas s fašismem už nemohl opakovat. Mladí lidé, kteří mají mnohem větší možnosti v bádání a získávání informací než jejich otcové, se o těchto rytířích nebes většinou nedozvědí, protože o to nemají zájem. Jejich autority jim to neřekly!

    Hejtman proto vyzval školy, které zřídil Jihomoravský kraj, k co největší účasti žáků k návštěvě výstavy. To proto, aby byli pyšní na lidi, kteří bránili nezištně naši svobodu a neptali se, co že za to budou mít! Výstava potrvá v pavilonu Morava do 26. října 2017. Poté se přesune Technického muzea v Brně, následně do Prahy a do zahraničí v Evropě, USA a v Austrálii.  (vž)

 


Foto: Václav Žalud