Rytíř dalekých moří

20.07.2020 17:35

    Brněnský rodák Jindřich Vávra (1831–1887) byl významnou osobností rakouského veřejného života a mužem mnoha zájmů. Již od mládí se věnoval přírodovědě, vystudoval medicínu a poté nastoupil k námořnictvu. A právě služba na rakouských lodích mu dala příležitost věnovat se prohlubování botanických znalostí.

    Když Jindřicha Vávru přidělili v roce 1856 na zaoceánskou plavbu do Jižní Ameriky jako lékaře, naskytla se mu možnost ve volném čase sbírat fotografie z různých koutů světa. Brněnský rodák se tak stal prvním Čechem, který je cíleně shromažďoval. Jeho „fotografické sběry“ z let 1865–1879 jsou mimořádné a nebyly jako celek doposud prezentovány. K nejvzácnějším se řadí fotografie z východní a jihovýchodní Asie, Austrálie nebo ze severní Afriky.

    Jindřich Vávra nebo také Heinrich Wawra svůj bohatý odkaz sbírek související s botanikou, numismatikou, zoologií, etnografií a sbírkou fotografií daroval muzejním institucím, zejména však Františkovu, dnes Moravskému zemskému muzeu, které o část jeho odkazu pečuje. Za své zásluhy v oblasti vědy byl Vávra oceněn čestným titulem – rytíř Dalekých moří.

    V roce 1864 si ho vyžádal na svou plavbu do Mexika sám císař Maxmilián. Českému cestovateli se podařilo během života dvakrát obeplout zeměkouli. Ze svých cest si psal podrobné deníky, ovšem problém byl v tom, že všechny záznamy jsou psány kurentem (německá obdoba kurzivního písma), takže se velice obtížně čtou.

    Výstava je instalována v Pavilonu Anthropos, který spravuje Moravské zemské muzeum, a bude otevřena do 24. ledna 2021.

Text a repro foto: Petr Michl