Stavba budovy ZET.office dosáhla nejvyššího bodu

První glajcha v Nové Zbrojovce

26.04.2019 08:15

    Chátrající areál brněnské Zbrojovky převzala v roce 2016 skupina CPI Prosperity Group. Dvacetihektarový silně zanedbaný brownfield hodlá postupně změnit v živou, moderní a velice dobře dostupnou čtvrť, poskytující kvalitní bydlení, pestrou nabídku služeb, nákupních, pracovních i odpočinkových příležitostí. V původně nevzhledné průmyslové oblasti vzniknou stavby odpovídající životu v moderním městě.

    Základní informace o projektu Nová Zbrojovka jsme přinesli loni v červnu:
   www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/uprostred-mesta-vznikne-nove-mesto/

    Minulý týden přišla potěšující zpráva: První kancelářská budova, která vzniká v areálu bývalé Zbrojovky, dosáhla svého nejvyššího bodu. Devítipatrová stavba je vysoká 32 metrů. Začala závěrečná fáze výstavby, dokončení je naplánováno na červenec letošního roku. Nechybělo ani pozvání na první glajchu…

    Zjistil jsem, že někteří mladí kolegové vůbec netuší, co slangový výraz glajcha znamená. Slovník spisovného jazyka českého uvádí hned dva významy. Je to především „dovedení stavby zdí až pod střechu, rovnost“, a za druhé „opentlený stromek připevňovaný na krov při jeho dokončení.“ Obojího jsme se při návštěvě areálu Nové Zbrojovky dočkali. A taky slavnostního přípitku nealkoholickým sektem.

    „Budova ZET.office vzniká přestavbou bývalé nářaďovny. Spojuje se tak průmyslová historie i současná architektura,“ říká vedoucí projektu Nová Zbrojovka Ladislav Všetečka. „Budova si díky tomu zachová unikátní genius loci, ale zároveň nabídne moderní pracovní prostředí.“ Dokončená stavba bude navíc splňovat i vysoké standardy ekologické certifikace.

Budova ZET.office vzniká přestavbou bývalé nářaďovny.

    Objekt bude první vlaštovkou, která má celému Brnu ukázat, že Zbrojovka už není výrobním areálem, jako v minulosti. Bude fungovat jako normální městská část. Lidé zde budou bydlet a pracovat, budou mít k dispozici všechny potřebné služby i dopravní napojení. Počet obyvatel městské části Židenice se tak zvýší přibližně o polovinu.

    Výstavba ZET.office, jejímž generálním dodavatelem je stavební firma GEMO, a. s., pokračuje podle plánu. Celkové stavební náklady by měly činit 645 milionů korun. Hrubá stavba byla dokončena během jednoho roku. Na řadě je fasáda a interiérové práce. A následně i okolí budovy a sadové úpravy. Dokončeny jsou všechny monolitické konstrukce, pokračuje příprava výtahových lobby, instalace svítidel a technického vybavení.

    V areálu Nové Zbrojovky vyroste už za několik měsíců moderní kancelářská budova s odkazem na industriální minulost celého areálu. Budoucím nájemcům nabídne moderní kancelářské a coworkingové (sdílené) prostory, kavárny a fitness. Součástí devítipodlažní budovy bude i netradičně řešená střešní terasa s 360° výhledem, centrální recepce a moderní lobby s wi-fi připojením a dobíjecími USB. Celková plocha kanceláří bude činit 19 tisíc čtverečních metrů, k dispozici bude 451 parkovacích míst.

    „Obnovu chátrajícího a v podstatě nevyužívaného areálu Zbrojovky považuji za velmi dobrý záměr. Mně osobně se líbí nejen využití starých budov v novém kabátě, ale i to, že areál se otevře veřejnosti. Celé nábřeží Svitavy tím ožije,“ vysvětluje starosta městské části Brno-Židenice Aleš Mrázek. „Bude důležité, aby zde více než dobře fungovala dopravní obslužnost. Zásadním prvkem pro kvalitní dopravní řešení je vybudování dalšího mostu přes řeku Svitavu a napojení nové čtvrti na velký městský okruh."

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

Vedoucí projektu Nová Zbrojovka Ladislav Všetečka (uprostřed) a starosta městské části Brno-Židenice Aleš Mrázek (vpravo) v rozhovoru s novináři.