První certifikovaná Ukázková přírodní zahrada

17.06.2013 21:15

    První certifikovaná Ukázková přírodní zahrada ve Zlínském kraji je v Hostětíně v podhůří Bílých Karpat.

    V souladu s přírodou je plná rostlin, bylinek, ovocných stromů, hmyzu, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Jde o zahradu, ve které si každý najde to "své" – inspiraci, ponaučení i zábavu. V uplynulých dnech zahrada získala oficiální certifikaci Ukázková přírodní zahrada a pyšní se mezinárodně platnou plaketou.

    Zahradu otevřou pracovníci centra Veronica 23. června 2013 ve 14 hodin zahradní slavností pro děti i dospělé. Připravili dětskou stezku přírodní zahradou, výtvarné a zábavné aktivity pro děti, hledání kamarádů – zvířátek v zahradě. Děti poznají domečky a hotely pro živočichy v sadu si vyrobí domeček pro škvory, kteří jsou v zahradě velmi užiteční. Návštěvníky čeká malé občerstvení v podobě pomazánek z bylin a plevelů a ochutnávka bylinkových nápojů.

    Uvidí prvky, které si mohou vybudovat i na své zahradě, pokud ji chtějí mít v přírodním stylu. Obdivovat mohou bylinkové záhony a či prvky pro podporu života v sadu (hadník, ještěrkovník, broukoviště, ježkovník, budku pro netopýra, hmyzí domečky, dům pro čmeláky, ptačí budky), ukázkový ovocný sad starých odrůd ovoce (oskoruši, rakytník, áronie, mišpule aj.) a herní prvky z vrbového proutí.  (vž)