Skončily Stavební veletrhy Brno 2014

Pršely ceny za Stavby roku

24.04.2014 21:25

    Ceny v soutěži Stavba Jihomoravského kraje roku 2013 udělila porota na mezinárodních stavebních veletrzích v Brně.

    V kategorii občanské vybavenosti zvítězila stavba 111metrového víceúčelového mrakodrapu AZ Tower v Brně-Štýřicích, nejvyššího v ČR. Přišel na 800 milionů korun a ve vzhledu vyniká dvojitým odkloněním vnějších stěn od svislé osy o 6 a 11 stupňů. V bytových stavbách je nejlepší pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích u Brna. Město jím obohatilo svoji paletu bydlení pro seniory, tentokrát o ekologické, nákladově úsporné žití, navíc se službami pro zájemce. V kategorii průmyslových a technologických staveb uspěla přístavba laboratoří a počítačového centra k výzkumu změn klimatu vědeckým výzkumem AV ČR. U dopravních a inženýrských staveb je na nejvyšší příčce přestupní terminál IDS v Kloboukách u Brna. Tato prosklená, citlivě řešená stavba s upraveným okolím komplexně řeší prostor náměstí. Je zajímavé, jak její střechou prorůstá statný strom. Mezi rekonstruovanými stavbami a objekty je na 1. místě dostavba areálu VUT Fakulty stavební v Brně, zatímco rekonstrukce nejstarší a nejrozsáhlejší dochované část zámku Lednice – zámecké jízdárny na víceúčelové centrum – dostalo zvláštní cenu poroty. V kategorii vodohospodářské a ekologické stavby je nejlepší retenční nádrž Jeneweinova a vodovod v Brně-Komárově. Ta při přívalové bouřce zadrží v podzemní nádrži 4000 metrů krychlových splašek a dešťové vody ženoucí se kanalizací do Čistírny odpadních vod Modřice. Do ČOV upouští retenční nádrž předčištěné splašky až po průtrži. V soutěži 21 projektů o nejlepší studentskou a doktorskou práci byly např. revitalizace bývalého fotbalového stadionu v Brně za Lužánkami, dostavba synagogy v Brně na komunitní centrum či nová architektura vězení s ostrahou v Brně.  (vž) 

>>><<<

Na Stavebních veletrzích Brno 2014 se v pavilonu P návštěvníkům připomněla třeba i slunná Itálie: modulární plechové střešní tašky Venecja však nejsou z benátských, ale ze švédských či německých plechů (1), Ekonomické stavby nenapodobují šikmou věž v Pise, ale dávají přednost třeba rodinným domům (2). V pavilonu F pak vystavovaný nábytek sliboval jak dokonalé ráno (3), tak i dobrý večer (4), z živlů byly připomenuty nejen země a vzduch, ale i voda (bazény by vzali zavděk jistě nejen lední medvědi a děti – 5) a oheň (volné chvíle u všelijakých zařízení odrážejících barevné odlesky, nebo přímo u zařízení krbových slibují momenty plné emotivních zážitků – 6).

Foto: Jan Mervart

1 2

3 4

5 6

 

>>><<<

26.04.2014 17:10

    Letos se veletrhy konaly pouze čtyři dny, během nichž 43 223 návštěvníků zhlédlo 706 výstavních expozic z 20 zemí světa na čisté výstavní ploše 19 149 čtverečních metrů. „Stavební veletrh IBF vyslal pozitivní signál obratu k lepšímu po dlouhé recesi ve stavebnictví. To je i příslibem pro příští ročník veletrhu,“ uvedl generální ředitel a.s. Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

    Nabídku vystavovatelů doplnil odborný doprovodný program, který se věnoval například změnám požadavků na bydlení, úsporám energií nebo aktuálním dotačním titulům. Statní fond životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí zde představili program Nová zelená úsporám a otevřené výzvy Operačního programu Životní prostředí.

    V rámci doprovodného programu veletrhu byly představeny prorůstové programy vlády pro dopravní infrastrukturu a podporu exportu. Dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka spočívá důležitost státu také v tom, že by měl dodávat zakázky v dobách zlých a do určité míry tak změkčovat dopady konjunkturálních cyklů. Cílem těchto opatření by mělo být, aby propad ve stavebnictví nebyl tak dramatický a nemuselo dojít k propouštění zaměstnanců. To však minulé vlády nedělaly. „My jsme odhodláni situaci změnit a podpořit liniové stavby. Vláda nyní udělala krok, který by měl pomoci alespoň s výkupem pozemků,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

    Součástí nabídky veletrhů byla také návštěvnicky vyhledávaná odborná poradenská centra, kde bylo poskytováno bezplatné odborné poradenství pro všechny obory stavebnictví, vybavení interiéru, ale i pro oblast Zahrady. Ta v letošním roce představila na více než 1 500 metrech čtverečních různé druhy zahrad doplněné zahradní architekturou.  (db)