Soutěž „Zdravý recept“ – zúčastnit se může každý

Projekt Překonej sám sebe pokračuje

15.02.2018 08:25

    V minulých dnech odstartoval čtvrtý ročník projektu Překonej sám sebe, zaměřený na podporu lidí s roztroušenou sklerózou, osvětu a prevenci u široké veřejnosti, se snahou snížit znepokojivý nárůst počtu nemocných pacientů. Členové brněnského KnowHow clubu hledají už několik let odpověď na otázku, jak pomáhat, předávat náměty a zkušenosti, učit se a vzdělávat. Jejich projekt podpořili primátor města Brna Petr Vokřál i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

    „Chceme eliminovat pasivní přístup k nemocem, zvýšit povědomí a angažovanost lidí napříč generacemi a zdůraznit fakt, že pro pozitivní změny musíme něco udělat,“ zdůraznil na tiskové konferenci jeden ze zakladatelů projektu Radovan Holub. „Bez vlastního přispění ničeho nedosáhneme.“

    Pro letošní rok si tvůrci projektu položili zásadní otázku: PROČ? Proč mnozí lidé nedodržují platformu OMS (Overcoming Multiple Sclerosis), rozuměj Překonání roztroušené sklerózy. Důvodů je celá řada. Lidé často nevědí nebo si nejsou jisti, jak by měli celý systém uplatňovat. Ve spolupráci s odbornými lektory je proto připraveno několik vzdělávacích minikongresů. Budou informovat o správné výživě, radit, jakým způsobem vybrat správnou skladbu potravin, a na praktických ukázkách demonstrovat přípravu zdravého jídelníčku. „Chceme ukázat, že nic není tak složité, jak to na první pohled vypadá,” zdůrazňuje Radovan Holub. „Zdravá výživa má pro lidský organismus neskutečně blahodárné účinky.“

    Minikongresy nejsou určeny pouze nemocným lidem, poslouží i jako preventivní opatření pro zdravé jednotlivce. První už se uskutečnil v Kunovicích, další budou následovat v Plzni, Ústí nad Orlicí, Hradci Králové, Ústí nad Labem i v jiných místech. Připraveny jsou také besedy pro středoškoláky, stejně jako nejrůznější setkání u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy či sportovního Maratonu na podporu nemocných s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cvičit se bude první březnový víkend – od pátku do soboty, nepřetržitě 24 hodin, v tělocvičnách a na sportovištích u nás i v zahraničí.

Minikongres Kunovice – 3. 2. 2018. (Foto: Radovan Holub)

    Na tiskové konferenci k zahájení čtvrtého ročníku projektu Překonej sám sebe zazněly i další náměty z letošního programu. V pondělí 19. března se v brněnském Metro music baru uskuteční multižánrový charitativní koncert, na němž vystoupí popová zpěvačka Veronika Sterz, rappeři Sharlota a Fosco Alma, folkový zpěvák Petr Matyáš Cibulka a muzikálová zpěvačka Sára Milfajtová.

    Snad ještě jedna důležitá informace. Členové KnowHow clubu právě vyhlásili soutěž „Zdravý recept“ ve čtyřech kategoriích – studená kuchyně, polévka, hlavní jídlo a dezert. Zúčastnit se může každý s libovolným počtem receptů, uzávěrka je 30. dubna 2018. K doporučeným ingrediencím patří ovoce, zelenina či potraviny obsahující Omega 3 mastné kyseliny, nežádoucí jsou nasycené tuky, mléko, červené maso a bílá mouka. Nejzajímavější recepty, vybrané odbornou porotou, budou zveřejněny na stránkách www.prekonejsamsebe.cz(jbo)