Křížovou chodbu Nové radnice v Brně opět zaplní portrétní fotografie

Projekt OSOBNOSTI vstupuje do 5. ročníku

03.01.2020 13:45

    V závěru roku 2016 se v Brně zrodil projekt OSOBNOSTI. Novinář a fotograf Otto Ballon Mierny se rozhodl představit široké veřejnosti portréty významných umělců, vědců, politiků, spisovatelů, hudebníků, dramatiků či válečných veteránů. Fotografie byly vystaveny například v Brně, Kuřimi, Kyjově, Znojmě, Břeclavi, Slavkově a Hodoníně, v některých městech dokonce opakovaně. Projekt OSOBNOSTI od samého počátku podporuje Syndikát novinářů jižní Moravy.

Bližší informace o projektu jsme přinesli v BrnoŽurnálu v září 2017:
www.brnozurnal.cz/z-kultury/nahlednuti-do-fotoreporterova-archivu

    Projekt právě vstupuje do 5. ročníku. Vernisáž výstavy Osobnosti V se uskuteční v pondělí 13. ledna 2020 v 16 hodin v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Fotografické portréty si budeme moci prohlédnout až do 20. února v pracovní dny od 10 do 16 hodin. Záštitu nad výstavou převzala brněnská primátorka JUDr. Markéta Vaňková.

    Na fotografiích tentokrát nebudou chybět osobnosti, jimž byla v roce 2019 udělena Cena města Brna. Nejde o celebrity, jejichž fotografie zaplavují stránky časopisů či televizní obrazovky. Jsou to lidé, kteří celý život poctivě pracovali a svým přičiněním se o něco významného zasloužili. Většina laureátů přijde na slavnostní zahájení výstavy osobně. Návštěvníci si s nimi mohou popovídat a vyměnit zkušenosti. Vlastně už se z toho stala tradice. Hned na první výstavu v roce 2016 přišel veterán druhé světové války generál Emil Boček, v Kuřimi byl zpěvák Laďa Kerndl, v Kyjově nechyběl místní charismatický rodák Jiří Dlouhý. Návštěvníci vernisáží se setkali s pamětníkem korejské války Antonínem Malachem a vojenským veteránem Stanislavem Gazdíkem, do Slavkova zavítala basketbalová reprezentantka Edita Šujanová, v Brně a ve Znojmě zpívala a vyprávěla zpěvačka Helena Blehárová. Takováto setkání jsou vždy velice příjemná.

    Loni v květnu vznikl v Brně spolek s názvem Press Photo. Za hlavní cíl si klade propagaci, popularizaci, prezentaci, produkci, organizaci, tvorbu, realizaci a podporu aktivit projektů v oblasti fotografického a grafického umění. Hodlá rovněž připravovat a organizovat sportovní, marketingové, konzultační a vzdělávací aktivity. Zdá se, že je toho dost, škála činností bude značně rozsáhlá, určitě se máme na co těšit…

    Projekt OSOBNOSTI se loni poprvé připojil k mezinárodní charitativní akci Movember, která se snaží výrazně zvýšit povědomí o mužských nemocech a podpořit prevenci boje proti rakovině prostaty. Název vznikl jako složenina dvou anglických slov – knír (moustache), vyjadřující typicky mužský znak, a listopad (November). Každoroční celosvětová akce je viditelná hlavně na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek.

    Brněnskými ambasadory se stali primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Jana Katolická, Ph.D., a herec Radim Fiala. Oba budou přítomni na lednové vernisáži. Myšlenky, které charita prosazuje a šíří, okamžitě přijali za své mnozí muži i ženy spolupracující s projektem OSOBNOSTI. Na tablo zvoucí na výstavu se nechali vyfotografovat s  knírkem a dali tak jasně najevo svůj postoj. Připojili se trenér hokejového týmu HC Kometa Brno Libor Zábranský, pedagog brněnské Masarykovy univerzity PhDr. Thomas Donaldson Sparling, B.A. (kanadský rodák), herec Radim Fiala a mnozí další. Pomyslný knírek nechybí ani na portrétu autora projektu OSOBNOSTI Otty Ballon Mierného. Připojuje se i autor těchto řádků.

Výstava Czech Press Photo poprvé v Brně

    Krátce po skončení výstavy Osobnosti V nás v Brně čeká další velice známá a prestižní fotografická výstava – Czech Press Photo 2019. Její tradice sahá až do roku 1995. Tato soutěžní přehlídka každoročně přehledně mapuje události uplynulého období prostřednictvím nejlepších fotografických záběrů. Není bez zajímavosti, že si v ní dobře vedou i fotografové z jihomoravského regionu. Například hned v prvním ročníku soutěže zvítězil Igor Zehl z brněnské ČTK se snímkem Konečně klid… (v kategorii Lidé, o kterých se mluví).

    Výstavu, na níž budou prezentovány fotografie z minulého ročníku mezinárodní soutěže Czech Press Photo, si budeme moci prohlédnout od 15. února do 23. března 2020 v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. „Prestiž soutěže stále vzrůstá, stejně jako kvalita prezentovaných snímků,“ konstatuje radní pro kulturu Marek Fišer. „Jsem proto velmi rád, že na její realizaci se může podílet také Brno, které je městem moderní a stále se vyvíjející kultury, a odjakživa lákalo řadu umělců. Věřím, že si zde výstava najde mnoho návštěvníků.“

    Mezinárodní porota 25. ročníku soutěže hodnotila práce 270 fotografů, kteří zaslali téměř 4 000 fotografií. Soutěžilo se v osmi kategoriích – Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí, Lidé, o kterých se mluví. Přihlásit se mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a splnil podmínky účasti. Výstava Czech Press Photo 2019 je nyní instalována v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze 1, v polovině února zamíří do Brna a následně i do dalších míst v České republice a v zahraničí. Nad výstavou převzali záštitu brněnská primátorka JUDr. Markéta Vaňková a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek. Nenechte si tuto významnou příležitost ujít, přijďte se podívat.

JAROSLAV BOBEK