Trojlístek národních a mezinárodních výstav v Brně

Pro odborníky i širokou veřejnost

24.06.2015 16:55

    Venkov na výstavišti. Těmito slovy nás zvou plakáty a billboardy po celém Brně na dvě významné akce – Národní výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky a Národní výstavu myslivosti. Místo je jasné: brněnské výstaviště, zahájení obou přehlídek: 25. června 2015. Souběžně konaná výstava chovatelských potřeb PROPET, spojená s mezinárodními výstavami psů (INTERCANIS) a koček (INTERFELIS), začne v sobotu 27. června. V pavilonech P, G1, F, V, A2 a na přilehlých venkovních prostranstvích bude až do nedělního odpoledne velice živo. Pořadatelé očekávají přibližně 50 tisíc návštěvníků.

    Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky patří k nejdůležitějším svého druhu u nás i na Slovensku. Možná namítnete: jsou tady přece i další akce – Země živitelka v Českých Budějovicích a Agrokomplex v Nitře. Jenomže ty jsou určeny pro širokou veřejnost, zatímco brněnská přehlídka patří hlavně zemědělským odborníkům, farmářům. Na národních šampionátech, přehlídkách a hodnoceních za účasti českých i mezinárodních porotců bude v průběhu čtyř dní předvedeno téměř 800 zvířat, především skotu, prasat, ale i ovcí, koz a koní. Výstavu zahájí ministr zemědělství Marian Jurečka.

    Podmínky na brněnském výstavišti jsou pro konání takovýchto přehlídek velice dobré, srovnatelné s tím, co lze vidět i jinde ve světě. Na letošní národní výstavě se podílejí chovatelské svazy, Agrární komora ČR, univerzity, Státní veterinární správa a další organizace. Přihlásilo se 156 vystavovatelů, z toho 16 zahraničních – z Německa, Španělska, Francie, Itálie, Nizozemska, Polska a Slovenska. Na ploše téměř 22 tisíc čtverečních metrů předvedou technologie pro chov zvířat, krmiva, veterinární přípravky, reprodukční techniku a zemědělské stroje. Zvýrazněným oborem je tentokrát biomasa.

    Bohatý bude i doprovodný program. Zatímco v prvních dnech výstavy jsou na pořadu hlavně přehlídky skotu a prasat, o víkendu přijdou na řadu také ovce, kozy a koně. Chybět nebudou ukázky dojení mléka, stříhání ovcí, zpracování vlny či výroby sýrů, volba „Miss sympatie“ (soutěž pro návštěvníky) a zápolení mladých farmářů „Junior team“. Program počítá i s vyhlášením ankety Nejkrásnější kůň ČR a s rožněním celého vola.

G1 – pavilon s vůní lesa

    Národní výstava myslivosti se letos v Brně uskuteční poprvé. V tomto nebývalém rozsahu je to premiéra. Je pravda, že poněkud menší přehlídky, dokonce s mezinárodní účastí, už tu byly. Jedna někdy před 30 lety a další v roce 1999. Tu druhou (společnou s rybáři) bychom mohli považovat – dejme tomu – za předchůdce, nultý ročník, současné výstavy.

    Co lze v pavilonu G1 očekávat? Návštěvníci budou bezpochyby obdivovat světové i české trofeje (žirafa, lvi, medvědi, krokodýl), lovecké zbraně, oblečení pro myslivce, nástěnné mapy z výprav cestovatele, lovce a spisovatele Josefa Vágnera po Africe, životopisy slavných osobností a spoustu dalších zajímavostí. Na své si přijdou zájemci o kynologii a řezbářství, sběratelé a preparátoři. Na výstavě vystoupí trubači a sokolníci, jsou připraveny ukázky práce loveckých psů a vábení zvěře, na pódiu se můžete podívat na myslivecké a lovecké filmy, představí se cimbálová muzika Jožky Šmukaře, kulinářské umění předvede Ivan Vodochodský, dřevorubeckou show Martin Komárek.

    Letošní ročník Národní výstavy myslivosti je věnován památce dlouholetého předsedy (později čestného předsedy) Českomoravské myslivecké jednoty prof. Josefa Hromase. Uvidíte spoustu unikátních exponátů z jeho života (zemřel v červnu 2012) a z nezapomenutelného odkazu, který zanechal svým studentům a spolupracovníkům. Výrazným tématem výstavy bude lesnická pedagogika, s důrazem na výchovu dětí ve vztahu k přírodě.

    Ještě na něco nesmíme zapomenout. V pátek 26. června bude osmdesátiletý Ivan Višňák pasován za celoživotní přínos pro myslivost na čestného rytíře Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana. Přípravy už jsou v plném proudu. Přijďte se na tu slávu podívat...  (jbo)

 

Foto z pavilonu P: Jiří Smutný