Připravuje se muzeum Alberta Einsteina

19.10.2017 16:10

    U příležitosti blížícího se stého výročí zveřejnění teorie relativity vznikne v Jeruzalémě muzeum Alberta Einsteina. Spravovat ho bude Hebrejská univerzita, při jejímž vzniku v roce 1925 sám Einstein stál a odkázal jí po smrti veškeré své jmění.

    Záměr zřídit Einsteinovo muzeum, první svého druhu, které se bude věnovat rozvíjení odkazu velkého fyzika, byl oznámen na večeři Kanadských přátel Hebrejské univerzity v Torontu. Spolu s otevřením Einsteinova muzea jsou naplánovány také další aktivity k připomínce muže, který obrátil tradiční fyziku vzhůru nohama. Například designér Ron Arad má vytvořit světový unikát, první tištěnou 3D knihu, v níž se objeví eseje předních intelektuálů a opinion-leaderů. Společnost Cosmic Pictures by pak měla produkovat 3D film ve formátu Imax, který prozkoumá počátky Einsteinových idejí a jejich význam. Konat se bude také již třetí ročník soutěže „Příští Einstein“.

    „S vědomím toho, jak významný je Einsteinův odkaz lidstvu, jsme chtěli zorganizovat sérii akcí, která vytvoří atmosféru inspirace,“ řekl předseda Kanadských přátel Hebrejské univerzity Rami Kleinmann během slavnostní večeře v Torontu, kde byl záměr zřídit Einsteinovo muzeum poprvé zveřejněn. „Náš plán je inovativní, podnětný a inspirativní. Chceme, aby celý svět spolu s námi oslavil přínos této veliké osobnosti.“

ERIKA BEZDÍČKOVÁ
(Zdroj: ZTIS)