Nový MOBIDIK vyjíždí do jihomoravských měst a obcí

Prevence není nikdy dost

07.09.2015 19:45

    Řekne-li se MOBIDIK, většinou si vybavíme román amerického spisovatele Hermana Melvilla „Bílá velryba“. Nebo některou z jeho šesti filmových podob. Určitě si vzpomínáte: Velrybáři na lodi Pequod stíhají ve vodách Pacifiku a jižního Atlantiku obrovského vorvaně Moby Dicka…

    Je pondělí 7. září 2015. Na parkovišti u radnice v Brně-Bohunicích se sešli zástupci Městské policie Brno a Dopravního podniku města Brna, vidíme zde spoustu dětí z nedaleké základní školy, zastavují se i náhodní kolemjdoucí. Mezi hosty nechybí primátor města Brna Petr Vokřál. Všichni skloňují slovo MOBIDIK, i když v poněkud jiné pravopisné podobě, než jsme zvyklí z Melvillova románu.

    MOBIDIK je autobus, vlastně už druhý v pořadí. Není náhodné, že ho kdosi srovnal s proslavenou bílou velrybou. I on byl a je svým způsobem výjimečný a neopakovatelný. Rovných patnáct let jsme ho vídali při nejrůznějších příležitostech v Brně i dalších místech Jihomoravského kraje. Strážníci Městské policie Brno mu říkají „preventivní autobus“. MOBIDIK– to je vlastně zkratkové slovo: Mobilní, didaktické, informační a konzultační centrum prevence kriminality. V současné době už jenom Mobilní poradenské centrum. Název je sice poněkud jednodušší, ale pojmenování MOBIDIK autobusu nikdo neodpáře.

    Dovolte malý pohled do historie. Psal se rok 1997. Policie se snaží zdokonalit prevenci kriminality a dopravní nehodovosti. Zdá se, že stacionární centra zřízená k tomuto účelu už nepostačují. Je třeba hledat něco nového. V Brně dali hlavy dohromady a přišli s myšlenkou zřídit mobilní poradenské centrum, které by mohlo operativně působit v různých městských lokalitách, s přihlédnutím k aktuálním pořádkovým a bezpečnostním problémům dané oblasti. Strážníci sami navrhli a rozkreslili vnitřní uspořádání a vzhled nábytku, vitrín a stojanů. Práci odvedla odborná firma.

    V roce 2000 bylo vozidlo dokončeno, slavnostně pokřtěno a uvedeno do provozu. „Zkrácený název a jeho podobnost s názvem bílé velryby vyvolal nevšední zájem, dokonce se o něm vedly i gramatické diskuse,“ říká s úsměvem Luboslav Fiala. Snad se nebude zlobit, když ho označíme za jednoho z duchovních otců této myšlenky.

    Preventivní autobus původně zajížděl jen do brněnských městských čtvrtí, později se vydával i do ostatních jihomoravských měst a obcí. Cíl byl jasný – pomáhat při osvětové činnosti, zvýšit informovanost lidí. Nápad brněnských strážníků vzbudil zájem i v dalších městech České republiky. Podobné autobusy si pořídili v Praze a Olomouci, od loňska má mobilní poradenské centrum i Policie ČR v Karlovarském kraji.

    Brněnský MOBIDIK po patnácti letech dosloužil, bylo třeba přemýšlet, co dál…

    Na parkovišti před bohunickou radnicí nyní stojí – symbolicky na počátku školního roku – zbrusu nový MOBIDIK 2. Zvenčí vypadá jako všechny ostatní autobusy. Na první pohled upoutá snad jen nápis: „Jsme tým pro bezpečné město! Městská policie Brno“. Ve srovnání s původním autobusem je výrazně modernější, digitalizovaný a taky mnohem prostornější. Návštěvníci v něm najdou ukázky nejefektivnějšího mechanického a elektronického zabezpečení domácností a také padesátipalcovou LCD obrazovku k promítání prezentací či vzdělávacích videí. Dva dotykové monitory bychom mohli nazvat „informační samoobsluhou“ pro malé i velké.

    „Strážníci při svých zastávkách v Brně, jeho okolí i celém kraji informují o problematice legálních návykových látek, o bezpečném pohybu v dopravě a chování při dopravních nehodách, ale také o aktuálním a velmi nebezpečném trendu takzvané kyberšikany,“ upozorňuje ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek.

    O přestavbu autobusu se kompletně postarali pracovníci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna. „Na rekonstrukci interiéru vozu pracovalo čtrnáct našich zaměstnanců zhruba půl roku. Nejprve jsme zpracovali návrh, poté přišly na řadu karosářské, konstrukční a lakýrnické práce,“ vysvětlil generální ředitel Miloš Havránek. „Na opravě se podíleli stolaři, elektrikáři, čalouníci a automechanici.“

    Autobus prošel úpravou karoserie, vyměněn byl kompletní rozvod elektroinstalace pro napájení a ovládání elektro komponentů. Vnitřek vozidla příjemně dotvářejí LED podsvícené informační panely.

    Původní MOBIDIK z roku 2000 zamíří v brzké době k odprodeji a jistě najde další uplatnění u nového majitele. V době svého vzniku byl republikovým unikátem, inspirovali se jím strážníci i policisté po celé zemi. Prevence není nikdy dost. Až tedy někde uvidíte MOBIDIK 2, zajděte na kus řeči. Strážníci s vámi rádi pohovoří, zodpoví vaše otázky, poučí vás ve věcech, kterým třeba nerozumíte...  (jbo)

 

Foto: Jaroslav Bobek