Minikongresy, odborné přednášky, zajímavá setkání, soutěže, výstavy

Překonej sám sebe: A jedeme dál…

01.07.2018 10:05

    Projekt Překonej sám sebe, který před čtyřmi lety odstartovali členové brněnského KnowHow clubu, podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou, posiluje jejich sebevědomí, snaží se je zapojit do veřejného života. Přináší náměty a inspirace, hledá vzory, předává zkušenosti ostatním. Letos se jeho organizátoři věnují hlavně vzdělávacím minikongresům, zaměřeným na zdravou výživu, rozeznávání vhodných či méně vhodných potravin a na praktické ukázky přípravy zdravé a chutné stravy. Nejen pacientům, ale i široké veřejnosti se snaží ukázat, že nic není tak složité, jak to někdy na první pohled vypadá.

    „Minikongresy jsme uspořádali v Kunovicích, Plzni, Ústí nad Orlicí a v Ústí nad Labem, další budou následovat,“ informuje jeden ze zakladatelů projektu Radovan Holub. „Zcela jednoznačně se ukazuje, že zdravá strava má pro náš organismus blahodárné účinky. Ověřili jsme si, že projekt OMS, vyhlášený před třemi lety, funguje a přináší pozitivní výsledky.“

    Platforma OMS (Overcoming Multiple Sclerosis, Překonání roztroušené sklerózy) zdůrazňuje význam zdravé výživy, dostatečného množství vitaminu D, cvičení a meditace pro zlepšení kvality života pacientů s roztroušenou sklerózou. V odborné i populárně naučné literatuře se v poslední době objevuje spousta odkazů na vliv lidského mikrobiomu na zdravotní stav jedince. Organizátoři projektu Překonej sám sebe seznamují pacienty s výsledky nejnovějšího výzkumu, snaží se je přesvědčit, že změna stravovacích návyků a dalších aspektů životního stylu může vést k pozitivním změnám v jejich zdraví.

    Snad jen pro vysvětlení. Střevní mikrobiom je složitý systém mikroorganismů žijících v našem trávicím ústrojí. Je to složitý ekosystém, jehož správné fungování má zásadní vliv na naše zdraví. Jsou v něm zastoupeny viry, houby a několik tisíc druhů bakterií. Nejnovější vědecké práce přinášejí převratné informace o roli mikrobiomu při rozvoji Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci, demence a jiných kognitivních potížích. Střevní mikrobiom má vliv na vznik a možný rozvoj diabetu, obezity, autoimunitních onemocnění, depresí či dalších civilizačních chorob.

    „Zatím máme pouze tři aktivní účastnice, které se snaží důsledně dodržovat zásady OMS,“ vysvětluje RNDr. Petr Beňovský, Ph.D. „Zdá se, že první výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, pacientky vykazují výrazné zlepšení. Jedna je z Brna, druhá z Velkého Meziříčí, ale studuje v Brně. Třetí bydlí v Opavě. Je velice aktivní, jezdí na různé mezinárodní akce s ukázkami jídel, cvičení a meditací. Informuje nás, co je nového, kam se posunula. Rádi bychom z ní udělali takzvaného ambasadora, zástupce platformy OMS. Šířila by vědomosti a informace pro případné další zájemce.“

    Léčba roztroušené sklerózy je neúčinnější, pokud se nasadí v raném stadiu nemoci. To vyžaduje včasnou diagnózu i přístup k informacím. Je velice důležité, aby se zejména v prvním období nic nezanedbalo.

MUDr. Petra Šípková a její obrazy.

    Součástí projektu Překonej sám sebe jsou i různé kulturní a společenské akce pro širokou veřejnost – koncerty, výstavy, přátelská setkání. A také soutěže. Letos přišlo několik zajímavých nápadů do soutěže o zdravý recept. „Vybrali jsme dvě dámy, které za odměnu navštíví spolu s hercem Radimem Fialou, patronem našeho projektu, ateliéry společnosti Nova. Jistě tam prožijí pěkné odpoledne,“ dodává Radovan Holub.

Libor Machata a jeho obrazy. (Foto: Jaroslav Bobek)

    Ještě na jednu událost bychom neměli zapomenout. V Křížové chodbě Nové radnice v Brně byla na sklonku června otevřena výstava opavské malířky Petry Šípkové a brněnského autora Libora Machaty. Oba zdůrazňují, že malují pro radost. A na jejich obrazech je to vidět. Petra Šípková je lékařkou Rychlé záchranné služby v Opavě. Maluje od malička, stále hledá, inspiruje se barvami, různými technikami, náměty, kompozicemi a motivy. Libor Machata je muzikant tělem i duší. Více než 30 let strávil ve známé brněnské skupině Kern, od roku 2007 hraje na bezpražcovou akustickou baskytaru v kapele Albend. Věnuje se grafice, ilustruje časopisy a knížky. Na vernisáži si zahrál spolu se svými kolegy z Albendu a také s Honzou Žankem Hlaváčkem, s nímž tvoří hantecové duo HlaHoLiM. Nechyběla ani zdařilá módní přehlídka ateliéru JOCHA. Výstava potrvá do 11. července 2018, je přístupná od 10 do 18 hodin. (jbo)