Veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR – Brno, 15. až 18. 1. 2015

Přehlídka chutí a neobyčejných zážitků

14.01.2015 09:05

    Letošní sezonu na brněnském výstavišti odstartuje už tradičně největší tuzemská přehlídka cestovatelských cílů, chutí a zážitků – veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR. Příležitost oslovit několik desítek tisíc návštěvníků si nenechá ujít téměř tisíc firem z 22 zemí. Od čtvrtka do neděle představí nejžhavější novinky pro nadcházející turistickou sezonu i spoustu možností a doporučení, jak účelně trávit volný čas. Součástí veletrhů bude gastronomický festival, připraven je řemeslný jarmark, cyklistická vesnička a další doprovodný program. Partnerem je tentokrát Maďarsko – země termálních pramenů, tokajského vína a vyhlášených pochoutek. Na výstavišti představí nejen své gastronomické speciality či lázeňství, ale i temperamentní folklor – tanečníky a hudebníky z Debrecenu.

    Základem nabídky Mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech REGIONTOUR jsou i letos turistická lákadla Čech, Moravy a Slezska. Výstavním expozicím v pavilonu P bude vévodit rozsáhlý kulturní program, který návštěvníky pobaví a současně jim zprostředkuje autentické informace a zážitky, které nenajdete nikde na internetu. Budou vyhlášeny výsledky soutěže Velká cena cestovního ruchu, Region Regina 2015 a Profi GO 2015.

    Mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu GO se už tradičně zaměřuje na výjezdovou turistiku. Vedle tuzemských cestovních kanceláří a agentur se na něm prezentují poskytovatelé služeb cestovního ruchu v oblíbených destinacích a zahraniční turistické centrály. V pavilonu F mohou návštěvníci nahlédnout do velmi exotických míst. Například Ghanská národní turistická centrála představí přírodní, kulturní a historické krásy této západoafrické země. Prostřednictvím veletrhu se můžete podívat do Mexika, Chorvatska, Řecka či na Island. Zcela nevšední zážitky nabídne 18. ročník festivalu GO Kamera, jehož hlavním tématem je tentokrát Srí Lanka, země slonů, čaje a koření, jak na tiskové konferenci výstižně poznamenal cestovatel Rudolf Švaříček. Každý návštěvník veletrhu se může zapojit do soutěže Cestovní kanceláře Livingstone a těšit se, že právě on bude vylosován a vyhraje šestidenní zájezd na ostrov Cejlon.

    S veletrhy cestovního ruchu jsou neodmyslitelně spjaty i další doprovodné akce – gastronomický festival RegFoodFest, prezentace pivovarů, projekty Vína z Moravy, vína z Čech, Svět kávy, finále soutěže kuchařů, cukrářů a číšníků Gastro Junior Brno a další. Sportovci a vyznavači aktivního životního stylu určitě zamíří do expozice „Cyklistika nejen v regionech ČR“, kde budou prezentovány nové cyklostezky a doprovodné služby u nás i v příhraničních regionech. Zajímavou nabídku připravují vystavovatelé pro milovníky jachtingu, potápění a dalších vodních sportů, chybět nebudou novinky pro pěší turistiku, golf, lázeňství a wellness.

Vítejte na jižní Moravě!

    Jedním z nejvýznamnějších účastníků veletrhů cestovního ruchu bývá každoročně Jihomoravský kraj. Je to pochopitelné, má se čím pochlubit. Jižní Morava zaujímá v návštěvnosti turistů – ve srovnání s ostatními kraji – druhé místo, hned za Prahou. Loni se v kraji ubytovalo více než 1,2 milionu hostů, z toho zhruba 416 tisíc zahraničních. Pěstitelé vinné révy a výrobci vína to možná neradi uslyší, ale k výraznému nárůstu návštěvnosti prý hodně přispěl nedávno odvysílaný televizní seriál „Vinaři“. Jediné, co se zatím příliš nedaří (i když v poslední době došlo k určitému zlepšení), je příliš krátká délka pobytu turistů v našem regionu. Kraj výrazně podporuje turistická centra, která shromažďují a šíří informace o dění v jednotlivých regionech. Snaží se zpřístupňovat pohraniční oblasti, které byly dlouhá léta opomíjeny, například zajímavá místa na soutoku Moravy a Dyje.

    O většině novinek letošní turistické sezony v Jihomoravském kraji jsme už v BrnoŽurnálu informovali nebo se o nich s nástupem jara a léta určitě zmíníme. Tedy jen namátkou – byly vybudovány nové úseky cyklostezek na trase Brno–Vídeň, naše i zahraniční návštěvníky láká nedávno otevřené VIDA! science centrum, v polovině roku se otevřou brány Löw-Beerovy vily, po mnohaměsíční rekonstrukci zazní hudba a zpěv v jízdárně valtického zámku… V archeologickém parku v Pavlově na Břeclavsku si návštěvníci budou moci prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se řadu podrobností o životě našich předků. V areálu slovanského hradiště v Mikulčicích přibude nová 30 metrů vysoká vyhlídková věž, která turistům umožní jedinečný pohled na celý areál vklíněný mezi lužními lesy. Regionální rozvojová agentura jižní Moravy pro letošní sezonu vytvořila první multimediální publikaci o nejvýznamnějších místech napoleonských válek na jižní Moravě. Na Baťově kanálu bude v létě otevřen nový rekreační přístav Petrov s kotvištěm pro 45 lodí. A snad ještě jedno číslo. Zámek Lednice se loni stal nejnavštěvovanějším objektem v naší republice. Jeho expozice si přišlo prohlédnout 376 tisíc návštěvníků.

    Na veletrzích cestovního ruchu GO a REGIONTOUR určitě načerpáte spoustu dalších inspirací. Pozorně se dívejte a vyptávejte. Jižní Morava otevírá svou náruč a vítá návštěvníky z celého světa. Přijeďte také. Nechte se zlákat sklepními uličkami, vinařskými stezkami, Lednicko-valtickým areálem, jeskyněmi Moravského krasu a dalšími turistickými památkami. Máte se na co těšit, vítejte na jižní Moravě!  (jbo)

 

O tiskovou konferenci k veletrhům cestovního ruchu GO a REGONTOUR byl neobyčejně velký zájem. O nabídkách letošní turistické sezony s novináři diskutovali náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek a ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Zuzana Vojtová.

Foto: Jan Chmelíček