Pravidelná linka z Brna do Nizozemí slaví 5. výročí

16.12.2016 18:15

    První letadlo nízkonákladové společnosti Wizzair vzlétlo z brněnského letiště do Eindhovenu už před pěti lety. Od té doby v Brně odbavili téměř 149 tisíc pasažérů a také 790 tun jejich zavazadel.

    A nejsou to jen kufry s běžnými nezbytnostmi na cesty, ale mnohdy také velmi kuriózní „spolucestující“. Mladá nevěsta, která si letěla splnit sen právě z Brna do Eindhovenu, své svatební šaty nechtěla dát z rukou ani na chvíli, a tak s ní cestovaly na palubě jako další pasažér. Koncem minulého týdne zase mladá violoncellistka cestovala na festival hudby do Brna a společnost v letadle jí dělal právě její oblíbený nástroj.

    Na začátku všeho byl stále stoupající zájem Čechů o tulipány a větrnými mlýny proslavené Nizozemsko. Právě Eindhoven, podobně jako Brno, je díky tamní univerzitě město plné mladých lidí a rušného nočního života.

    Více než tisícikilometrovou trasu mezi Brnem a Eindhovenem pohodlně urazí cestující za necelé dvě hodiny letu. O letenky, které se dají pořídit už od tří set korun, mají zájem především mladí lidé do 30 let. „Právě studentů je mezi pasažéry do Eindhovenu, který patří k zajímavým centrům vzdělání a kultury, až 40 procent. Jestliže Brno slouží díky své poloze jako výhodné startovací místo k cestám nejen po České republice, ale také do Rakouska či na Slovensko, z Eindhovenu zase mladí vyjíždějí po celém Nizozemsku, Belgii či Německu,“ vysvětluje ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček a dodává: „Na trase Brno–Eindhoven a zpět létáme pravidelně každé úterý a v sobotu.“

    Přesně o rok dříve než do Eindhovenu začala letecká společnost Wizzair z Brna létat třikrát týdně také do Londýna na letiště Luton. Mezi čtvrtým největším letištěm v Londýně a Brnem se každé pondělí, středu a pátek už přepravilo téměř 300 tisíc pasažérů.

    Z letiště Brno-Tuřany se už rok pravidelně odlétá také do Mnichova, odkud v průběhu tří hodin navazuje 120 letů do 70 zemí světa. Tuto pravidelnou linku regionální letecké společnosti BMI Regional si oblíbili především podnikatelé, kteří se přepravují na mezinárodní veletrhy a kongresy. Denně ji využije průměrně 50 pasažérů. Stejně jako všechny ostatní linky, v počátečním stádiu si zájem cestujících teprve získává. Rozvoj letecké dopravy i nadále patří mezi strategické priority LETIŠTĚ BRNO a.s.

KATEŘINA PICHALOVÁ