Pozvánka do zámku v Lysicích

30.03.2017 10:10

    Jako většina památek ve správě Národního památkového ústavu, otevře o víkendu své brány i Státní zámek Lysice.

    V sobotu 1. dubna v 10.30 hodin bude zahájena celosezonní a mezinárodní výstava s názvem Obrázky (a nejen) pro radost. Představí se na ní malíři a řezbáři z České republiky, Finska, Izraele, Rumunska, Slovinska a Slovenska.

    V 11 hodin potom rytířské vlajky symbolicky odmávnou začátek návštěvnické sezony. Šermíři z brněnského Bravo Teamu uvedou představení nazvané Audience.

    Státní zámek Lysice patří k nejvíce navštěvovaným památkám v regionu (v loňském roce jej navštívilo téměř 34 tisíc návštěvníků). I letos je připraveno pro návštěvníky několik novinek. Při prohlídkách zámeckých komnat a sálů budou mít obdivovatelé historie možnost podívat se i do prostor, které byly dříve nepřístupné. Například do spojovací chodby mezi přízemím a druhým patrem či do nárožní věžičky mezi východním a severním křídlem. I přes zimu se na zámku usilovně uklízelo a ošetřoval se dochovaný mobiliář. Práci měli také restaurátoři, například u knihovní skříně v jedné ze zámeckých knihoven.

    Přístupná už bude rovněž zámecká zahrada, která je unikátní svojí sloupovou kolonádou a terasovitým založením. A právě přípravě na obnovu této zahrady, a také zámeckého zahradnictví s jedinečnou oranžerií a fíkovnou se bude správa zámku po celý rok intenzivně věnovat. Jde o projekt na obnovu zahradních, stavebních i restaurátorských prací pro dotaci IROP z evropských fondů. Pokud se podaří finance (110 milionů Kč) získat, vrátí se zahrada do podoby z konce 19. století. Náročná rekonstrukce by měla proběhnout během dvou až tří let.

    Pro letošní rok je tradičně připravena celá řada kulturních akcí, výstav a koncertů. Tou první bude oblíbená výstava květinových velikonočních a jarních aranžmá Jaro na zámku v barvách. Proběhne od 7. do 17. dubna, tedy i na Velikonoce.  (vr)


Dění na zámku je podrobně zveřejněno na www.zamek-lysice.cz.