Unikátní výstava v Technickém muzeu v Brně

Pozor, zákruta!

20.02.2018 10:05

    Pozor, zákruta! – Kdo z dříve narozených by neznal tento rozhlasový pořad? Poprvé se objevil na celostátní stanici Československo I v roce 1962. Byl úspěšný, poskytoval rady motoristům, informoval, doporučoval, varoval před nejrůznějšími nástrahami na silnicích… V České republice už jeho znělku neslýcháme, vysílal se z Bratislavy. Z éteru nezmizel, do svého pravidelného programu ho zařadilo slovenské rádio Regina.

    Stejný název – Pozor, zákruta! – zvolilo pro svou právě otevřenou expozici i Technické muzeum v Brně. Vzpomínáte si? Poběda, Škoda 1000 MB, Volha, polský Fiat, Žiguli, Moskvič, rumunský Oltcit či nezapomenutelný Trabant z NDR. Všechny tyto vozy se kdysi proháněly po našich silnicích. Většinu z nich můžete v muzeu vidět. Vystavena jsou i jednostopá vozidla. „Třeba skútr ČZ 175, s nímž se veřejnost poprvé seznámila na II. strojírenské výstavě v Brně v roce 1956,“ vysvětluje kurátorka Sylvie Zouharová Dyková. „Patřil mezi velmi oblíbené značky nejen u nás, ale i v zahraničí.“

    V roce 1949 vznikl národní podnik Mototechna, který měl monopol na vše, co souviselo s motorismem. Nakupoval nová i použitá silniční motorová vozidla. Osobní automobily byly prodávány na poukazy vydávané ministerstvem dopravy. Od roku 1958 byl prodej organizován prostřednictvím tzv. povolenek a poukazů. Zájemců bylo bohužel mnohem více než nabízených vozů a čekací lhůty se často protáhly i na několik let.

    V druhé polovině minulého století měly automobily zcela jinou funkci než dnes. Musely vydržet mnohem déle, než jsme zvyklí v současnosti. Mnohdy se stávaly opečovávanými členy rodiny. Ne každý měl možnost získat svůj vysněný vůz. Dnešní generace vnímají automobily spíše jako spotřební zboží, nikoho proto nepřekvapuje jejich krátká životnost.

    Expozice v brněnském Technickém muzeu nabízí i zajímavé dobové obrázky, nastiňující tehdejší životní styl. Pořídil je fotograf a horolezec Vilém Heckel (1918–1970), známý milovník hor a přírody. Významně se věnoval také reklamním fotografiím, které ho ve skutečnosti živily. Fotografoval auta, motocykly, elektro a podobně. Svým specifickým dílem se nesmazatelně smazal do české i světové fotografie. Všechny jeho snímky nesou výraznou stopu uměleckého rukopisu, mají schopnost na diváka silně zapůsobit, vtáhnout ho do daného okamžiku, který před více než půl stoletím zachytil svým hledáčkem.

    Návštěvníci výstavy Pozor, zákruta! uvidí i první československý elektromobil EMA 1 (Elektrický městský automobil), který vznikl ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně ve spolupráci s Katedrou spalovacích motorů brněnského Vysokého učení technického. Ve své době neměl v zemích východního bloku obdobu. Sériové výroby se nedočkal, na mezinárodní výstavě v roce 1970 však předčil svými vlastnostmi i západní konkurenty. Byl vyroben pouze ve dvou exemplářích, z nichž jeden má Technické muzeum v Brně. Ani další unikátní projekty, například Škoda 720, nedostaly šanci, vědělo o nich jen pár zasvěcených.

    „Na výstavě se nezabýváme politikou,“ říká Sylvie Zouharová Dyková. „Chceme lidem přiblížit, čím se tenkrát jezdilo, jak se žilo a co obnášel nákup auta. Dříve narození si zde s chutí zavzpomínají a mladší se jistě rádi seznámí s tehdejší dobou.“

>><<

    Mimochodem: Vzpomněl jsem si na písničku Jezdím bez nehod. Je stará, hodně stará. V roce 1961 ji natočila Československá televize s Milanem Chladilem a Jaroslavem Šterclem. Byl to jeden z prvních televizních klipů. „Dva roky jezdím bez nehod, s větrem se honím o závod, na moje obutí je spolehnutí a motor má vždy správný chod. Asfalt mi šumí pod koly, kličkuji mezi výmoly, řítím se jako drak, však vždycky jen tak, jak předpisy mi dovolí…“ Uteklo téměř 60 let, ale těch výmolů na některých silnicích jsme se nezbavili. O dodržování předpisů raději ani nemluvím…

>><<

    Nová expozice automobilů a motocyklů z období reálného socialismu je přístupná denně kromě pondělí. Zatím jsme se nedozvěděli, dokdy potrvá. Zřejmě dlouho. Pracovníci Technického muzea připravili také doprovodný program k výstavě. Pod názvem Dvacátým stoletím na kolech proletím! si jej budeme moci vyzkoušet od 22. února 2018.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 

V roce 2018 můžete vidět automobily ze sbírky Technického muzea v Brně:

28.–29. 4. 2018 – Brno-Řečkovice
Přehlídka automobilové techniky

26. 5. 2018 – Brněnské výstaviště
Slavnostní zahájení projektu RE:PUBLIKA

23.–24. 6. 2018 – Brněnské výstaviště
Brno Revival Mezi pavilony

29. 9. 2018 – Brno-Královo Pole
Jízda do vrchu Brno–Soběšice