Na Špilberku bude otevřeno Středisko ekologické výchovy Hlídka

Poznej zoo i z druhé strany

27.06.2014 10:15

    Zoologická zahrada Brno zahájila náborovou kampaň pro zájemce o dobrovolnickou činnost. Zaregistrovat se může každý, kdo má kladný vztah ke zvířatům a chce nezištně pomáhat. Pokud splní požadovaná kritéria, může se v budoucnu zapojit do programu „Poznej zoo z druhé strany“.

    Náplň dobrovolnické činnosti je různorodá a záleží na tom, jakou aktivitu si zájemce vybere a kolik času jí chce věnovat. Mohou to být například práce při údržbě zeleně, úklidu či ošetřování zvířat. Pomocnou ruku lze přiložit i při pořádání akcí pro veřejnost, vykonávání pořádkové služby nebo při organizování vzdělávacích aktivit a kroužků při Zoo Brno.

    „Dobrovolnictví je přínosem pro upevňování mezilidských vztahů, přináší nové zkušenosti, přátele a dobrý pocit z vykonané prospěšné služby. Rozšířené je například v USA, kde je tento systém na velmi vysoké úrovni,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. „Nyní s touto nabídkou přicházíme i my. Věříme, že postupně vznikne dobrovolnická základna, která bude prospěšná zoologické zahradě, a přinese uspokojení i dobrovolníkům samotným. Lidé se na nás často obraceli se žádostí, že by chtěli pomáhat, proto jsme připravili podmínky pro tuto činnost tak, aby byla náležitě právně ošetřena. Vytvořili jsme pracovní skupinu, která bude mít dobrovolníky na starosti.“

    Dodejme jen, že první tři etapy náboru se uskuteční ve středu 9. července, ve středu 16. července a ve středu 27. srpna 2014.

Pro děti i širokou veřejnost

    Na tiskové konferenci se hovořilo rovněž o Středisku ekologické výchovy Hlídka, které začne fungovat od září 2014 v nově zrekonstruovaném historickém objektu Hlídka 4 v parku u hradu Špilberk. Finální úpravy jsou v plném proudu. Nositelem projektu je Statutární město Brno, které zajistilo rekonstrukci a provoz objektu budovy v rámci Operačního programu Životní prostředí.

    Středisko ekologické výchovy Hlídka pod hlavičkou Zoo Brno se zaměří zejména na ekologickou výchovu dětí v předškolním věku, žáků základních škol (především prvního stupně) i na osvětové akce pro širokou veřejnost. V následujících letech přibude také vzdělávání pedagogů a studentů pedagogiky. Základem bude mateřské centrum (otevřené celý týden), které nabídne maminkám s malými dětmi možnost aktivně se zabavit. V odpoledních hodinách budou fungovat zájmové kroužky pro děti školního věku, zaměřené na turistiku, výtvarnou výchovu, ochranu přírody a podobně. V budově Hlídka číslo 4 jsou učebny pro výuku dětí a multimediální sál pro přednášky, k dispozici je i zahrada o celkové výměře 1 215 čtverečních metrů. Nutno říci, že Zoo Brno se environmentální výchově (ochraně životního prostředí, využívání přírodních zdrojů či nakládání s energiemi) věnuje dlouhá léta, prakticky už od svého založení. Středisko Hlídka je tedy jen přirozeným pokračováním toho, co na Mniší hoře praktikují v různých podobách už šedesát let.

Baby boom v brněnské zoo

    V zoologické zahradě přivítali na svět další mláďata. Tu zprávu jste už určitě zaznamenali. V polovině června porodila žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata). Jak jsme se sami přesvědčili, mládě se má čile k světu. Se svou matkou Janette tráví spoustu času na dvorku, pyšný otec M´Toto, přezdívaný Toník, na ně dohlíží za plotem. Aby byla ochrana naprosto dokonalá, ve vedlejším výběhu hlídkuje přísný pštros Kraken. Třináctiletá matka Janette přijela do Brna v roce 2003 ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Od té doby se jí narodila čtyři mláďata. Část jejích potomků je ve Dvoře Králové, část v Amsterodamu. Dnes už je Janette šestinásobnou babičkou. Její letošní mládě si na své křtiny zřejmě počká až do podzimu, u příležitosti slavnostního otevření Africké vesnice Kalahari. Malá samička zůstane první měsíc s matkou odděleně od ostatních zvířat. Pokud nenastanou komplikace, návštěvníci ji uvidí už v červenci.

    Od března je ozdobou velbloudího výběhu samička Stella. Počátkem uplynulého týdne přišla další radostná zpráva: Majdě a Romeovi se narodila velbloudí slečna. První veterinární prohlídka ukázala, že mládě je zdravé a velmi čilé, matka se o ně vzorně stará. Je to nádherný šedivý „plyšáček“, který dělá radost nejen ošetřovatelům, ale všem návštěvníkům, kteří procházejí kolem výběhu velbloudů dvouhrbých (Camelus bactrianus). Ošetřovatelé nám vysvětlili, že tato zvířata se k sobě vždy chovají velmi ohleduplně, samec se o svůj harém a potomky moc hezky stará.

    A do třetice – baby boom pokračuje i v ptačích expozicích. Důkazem jsou dvě nedávno vylíhnutá mláďata jeřába mandžuského (Grus japonensis). Oba rodiče o svá kuřata až úzkostlivě pečují. Na tiskové konferenci jsme se dozvěděli, že zoo získala samici jeřába mandžuského v roce 2005 darem ze Zoo Moskva, samec dorazil o rok později z Vídně. Samičce je dvanáct let, samec je devítiletý. První odchov po osmi letech chovatelé považují za velký úspěch. Jeřábům mandžuským věnuje značnou pozornost i Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA), reprodukce těchto ptáků je velice žádoucí. Ve východní Asii jsou jeřábi symbolem krásy a věrnosti, jejich partnerské svazky trvají celý život a bývají častým objektem maleb a fresek. Jsou to dlouhověká zvířata – v zajetí se dožívají až 80 let.

Expozice orlů bělohlavých

    V závěru rádi tlumočíme pozvání na slavnostní otevření průchozí expozice orlů běhohlavých (Haliaeetus leucocephalus). O výstavbě této atraktivní voliéry jsme už několikrát psali. Má rozpon 30 metrů, sloupy jsou vysoké 17 metrů, ocelovou konstrukci nahoře uzavírá síť. Voliéra má netypický tvar, směrem vzhůru se rozšiřuje.

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/v-zoologicke-zahrade-brno-stale-neco-zlepsuji (31.10.2013)

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/nova-zvirata-do-novych-expozic (6.5.2014)

    Přijďte v sobotu 5. července 2014 v 11 hodin do Zoologické zahrady v Brně. Pokud jste tam už dlouho nebyli, budete mile překvapeni. Průchozí expozice orlů bělohlavých je naprosto unikátní.  (jbo)

 

Malou žirafí slečnu bedlivě střeží pštros Kraken.

Foto: Eduard Stuchlík (2) a Jaroslav Bobek (1).