V Brně se uskutečnil 2. Mezinárodní kongres o roztroušené skleróze

Pomáhají, radí, inspirují ostatní

17.09.2016 17:10

    Projekt Překonej sám sebe si při svém vzniku v roce 2014 vytkl zdánlivě jednoduchý cíl – zjistit, jaké povědomí má široká veřejnost o roztroušené skleróze, přinášet pravdivé informace o nemoci i životě pacientů. Na první pohled to vypadá velice jednoduše, ale opravdu jen na první pohled. Projekt sdružuje pacienty, lékaře i veřejnost. Kromě osvěty se zaměřuje na získávání finančních a hmotných prostředků, které nemocným usnadňují každodenní život. Díky výrazné pomoci sponzorů přispívá na rehabilitační pomůcky a léčebné pobyty.

    „Členy KnowHow clubu, který stál u zrodu této myšlenky, jsou podnikatelé vytvářející hodnotné projekty ve svých firmách. Naším základním cílem je inspirovat a být inspirován, předávat zkušenosti, dojmy a náměty, učit se a vzdělávat ostatní, být příkladem a hledat vzory,“ vysvětluje zakladatel a organizátor projektu Překonej sám sebe Radovan Holub. „Chceme osobnostně růst a pomáhat žít... Chceme být prospěšní, ne zbyteční“ – čteme na webových stránkách klubu.

    V aule kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích se v sobotu 17. září 2016 sešli účastníci 2. Mezinárodního kongresu o roztroušené skleróze. Odborné přednášky si přišli vyslechnout nejen pacienti a lékaři, ale i zájemci z řad veřejnosti. Záštitu nad kongresem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál. Pozdrav poslala i zástupkyně Evropské platformy pro roztroušenou sklerózu Elisabeth Kasilingam. Platforma usiluje o to, aby se výrazně zlepšil život lidem s touto nemocí a podařilo se dosáhnout světa bez roztroušené sklerózy. Vzájemná spolupráce se rozvíjí už 26 let, příkladná je zejména součinnost Evropské platformy s naší republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

    Nutno připomenout, že mezinárodní konference nebyla první akcí, kterou KnowHow club zorganizoval. Nemusíme chodit daleko do minulosti. Letos v květnu z Brna odstartoval Víkendový maraton. Jeho organizátoři projeli Českou republiku na motocyklech. Všude, kde se alespoň na chvilku zastavili, upozorňovali na problematiku roztroušené sklerózy. Návštěvníci benefičního koncertu dodnes vzpomínají na nezapomenutelnou atmosféru ve dvoraně Městského divadla Brno. Společně si tam zazpívali ústřední píseň letošního ročníku. Skladba Romantik šansoniérky Hany Robinson získala obrovský ohlas u posluchačů. Pro projekt ji společně s ní nazpívali Richard Krajčo, Petr Bende, Martin Kurc, Savana, Veronica, duo HlaHoLiM a další. Videoklipy si na internetu poslechlo už 20 tisíc posluchačů, a právě nyní písnička vychází i na CD. Patron projektu herec Radim Fiala, stejně jako několik interpretů písně přišlo účastníky kongresu osobně pozdravit. Zpěvačka Veronica organizátorům předala výtěžek ze svého nedávného benefičního koncertu na Šelepce.

    Pro roztroušenou sklerózu – autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, kdy buňky imunitního systému napadají tkáně vlastního těla – dosud neexistuje žádná známá kauzální léčba. Nemoc postihuje zejména mladé dospělé lidi, především ženy. „Stále probíhá výzkum, vědci však zatím neobjevili vlastní příčinu nemoci. Léčba se proto zaměřuje na zpomalení rozvoje choroby a snížení počtu ataků,“ říká předsedkyně výkonné rady Unie Roska Brno RNDr. Kamila Neplechová, Ph.D. „Kromě medikamentů a injekčně podávaných preparátů je důležité sledovat a léčit deprese, které nemoc provázejí.“

    Pacienti s roztroušenou sklerózou mohou provádět veškeré činnosti, které jim tělo dovolí, neměli by se však přetěžovat. „Pracovní schopnost bývá ovlivněna nejen fyzickým stavem, ale i únavou, která je velmi častá,“ dodává doktorka Neplechová. „Pokud má člověk možnost v zaměstnání dodržovat určitý režim s odpočinkem, je to ideální. Mnohdy ale lidé odcházejí do invalidního důchodu, protože práci buď nezvládají fyzicky, nebo psychicky, a nechtějí se stresovat.“  (jbo)

 

Účastníky mezinárodního kongresu pozdravili brněnský primátor Petr Vokřál, patron projektu herec Radim Fiala a interpreti písně Romantik – duo HlaHoLiM (zleva Libor Machata a Honza Hlaváček), Veronica a Martin Kurc.

Foto: Jaroslav Bobek